Donetski separatistide eksjuht tunnistas moraalset vastutust MH17 allatulistamises

Donetski separatistide kunagine liider Igor Girkin 2014. aastal 11. juulil.
Donetski separatistide kunagine liider Igor Girkin 2014. aastal 11. juulil. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / Alexander KHUDOTEPLY

Venemaa endine luureohvitser ja Donetski separatistide üks kunagisi liidreid Igor Girkin tunnistas oma moraalset vastutust 2014. aasta suvel Ida-Ukraina kohal Malaysia Airlinesi reisilennuki lennu MH17 allatulistamises.

"Nii palju, kui ma olin võitlejate komandör ja konflikti osaline, tunnen ma nende surmade eest moraalset vastutust,"ütles Girkin usutluses Briti ajalehele The Times.

Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) polkovniku auastmes endine töötaja Girkin juhtis Donetski separatistide üksusi 2014. aasta juulis, kui 298 inimese surma põhjustanud katastroof aset leidis. 17. juulil 2014 Amsterdamist Kuala Lumpurisse suundunud reisilennuk Boeing 777-200ER pardal oli 80 last, enamus hukkunuid olid Hollandi, Malaisia ja Austraalia kodanikud. Lennuk tulistati alla Venemaalt toodud raketikompleksi Buk raketiga 9M38 separatistide valduses olnud territooriumilt Pervomaiski asula lähedal.

Kohus reisilennuki alla tulistanud kolme Vene ja ühe Ukraina kodaniku üle algas Hollandis märtsis, kuid ühtegi süüdistatavat ei ole kohtuprotsessile kohale suudetud saada.

Küsimusele, kas tema sõnu võiks tõlgendada ülestunnistusena, et allatulistamise taga olid Vene relvajõud, vastas Girkin: "Inimesed võivad interpreteerida seda nii nagu tahavad." Ta keeldus edasistest kommentaaridest sel teemal.

Hollandi uurijad avaldasid eelmisel aastal pealkuuldud telefonikõnede salvestused, millepõhjal saab kõrgeid Vene ametnikke seostada õhutõrjekompleksi Buk toomisega Ida-Ukrainasse separatistide alale. Salvestustest selgus, et juhtumiga olid seotud kuni hiljutise ajani Vene presidendi Vladimir Putini lähim Ukraina-teemade nõunik Vladislav Surkov ja FSB piirivalvejõudude asejuht kindralpolkovnik Andrei Burlaka.

Putin on eitanud igasugust Venemaa osalust MH17 allatulistamises. Uurijad eeldavad, et separatistid pidasid allatulistatud lennukit Ukraina sõjalennukiks.

Girkin, keda tuntakse ka nime all Igor Strelkov, ütles, et tunnista Rahvusvahelist Kriminaalkohut ega soovi kohtus tunnistusi anda. "Ma ei lähe kellegi teise territooriumile mängima nende reeglite järgi, lootes, et mind saadab edu," ütles Girkin Ukraina veebisaidile Gordon. "Ma ei oota vaenlaselt mõistmist ega andestust."

Girkin, kes on osalenud sõjategevuses Bosnias ja Tšetšeenias, on tunnistanud nelja Ukraina "sabotööri" hukkamise käsku 2014. aastal. Samas on ta öelnud ka, et hukkas separatistide võitleja kuritegude eest kohalike elanike suhtes. Ta kinnitas, et hukkamised olid seaduslikud, kuna need viidi ellu sõjaaja seaduste alusel, mis oli kehtestanud juba Jossif Stalin.

Girkin naases Ukrainast Moskvasse 2014. aastal pärast seda, kui läks Kremliga tülli. Sellest saadik on ta kritiseerinud president Putinit selle eest, et too ei ole Ukraina separatiste piisavalt toetanud ning samuti väidetava korruptsiooni eest. "Putin on hullem kui kriminaal," on ta öelnud.

Girkin kritiseeris ka Venemaa sõjalist sekkumist Süürias. "See ei ole meie sõda. (Vene võitlejad) Süürias ei kaitse mitte oma rahvast ega valitsust. See ei ole auasi seal surma saada," rääkis Girkin.

Ehkki Girkinit ülistati kunagi Vene riigitelevisioonis, on ta nüüd Venemaa meedia mustas nimekirjas, tõdes The Times.

Girkin tunnistas eelmisel aastal, et pidi rahanappuse tõttu maha müüma Putinilt saadud kuldauraha, mis omistati talle osalemise eest Krimmi annekteerimises.

Girkin on USA ja Euroopa Liidu sanktsioonide all.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: