Kohus ei andnud luba uurida MH17 katastroofi võimalikke alternatiivseid stsenaariume

MH17 katastroofi arutavad kohtunikud.
MH17 katastroofi arutavad kohtunikud. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Piroschka van de Wouw

Malaysia Airlinesi lennu MH17 juhtumit arutavad kohtunikud lükkasid tagasi kaitsjate palve saada rohkem aega lennuki allakukkumise võimalike alternatiivsete põhjuste uurimiseks.

Rahvusvaheliste uurijate sõnul lasti 2014. aastal Amsterdamist Kuala Lumpurisse teel olnud lennuk Ukraina kohal alla venemeelsete separatistide kontrolli all olevalt territooriumilt tulistatud raketiga, vahendas Reuters.

Kõik pardal olnud 298 inimest said surma, kaks kolmandikku neist olid Hollandi kodanikud.

Pärast aastaid kestnud tõendite kogumist teatas Hollandi juhitud rahvusvaheline ühisuurimise meeskond (JIT), et raketiheitja, millelt tulistatud rakett lennukit tabas, oli toodud kohe üle Ukraina-Vene piiri Vene sõjaväebaasist.

Hollandi valitsus peab lennuki allatulistamise eest vastutavaks Venemaad. Kohtu all on kolm venelast ning ukrainlane, neid süüdistatakse mõrvas. Ükski kahtlusalune pole vahi all ning vaid üks neist on kohtus esindatud.

Venemaa on alati eitanud igasugust seotust juhtunuga ning pakkunud välja erinevaid alternatiivseid teooriaid, mille uurijad on aga lükanud tagasi, öeldes, et tõendid neid ei toeta.

Kohtunik Hendrik Steenhuis ütles, et kaitsjad ei ole esitanud selget alternatiivset stsenaariumit, mida uurida, samas kui informatsioon mitme teise võimaliku selgituse kohta on juba kohtutoimikus kirjas.

Steenhuis ütles, et pealtnägijad, kes väidetavalt nägid 2014. aasta 17. juulil raketiheitjat, tuleks uuesti üle kuulata.

Kohtunikud otsustasid ka, et uuesti tuleks püüda rääkida Venemaa 53. brigaadi juhiga, kes uurijate sõnul raketiheitjat transportis.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: