Ülikoolid loodavad, et välistudengid täidavad isolatsiooninõudeid

Foto: Siim Lõvi /ERR

Mõned ülikoolid on otsustanud mitte vastu võtta nende kolmandate riikide tudengeid, kus nakatumiskordaja on 100 000 elaniku kohta suurem kui 16. Siiski tuleb Eestisse suur hulk nii uusi kui ka juba siin õppivaid üliõpilasi ning ülikoolid loodavad, et tudengid täidavad testimise ja eneseisolatsiooni nõudeid.

Valitsuse otsuse järgi võivad kõrgkoolid välisõpilasi vastu võtta, aga nad peavad riiki saabudes täitma kõiki ettevaatusabinõusid ehk laskma end testida ja vajadusel viibima eneseisolatsioonis. Kui välistudengid nõudeid ei täida, võidakse nende elamisluba tühistada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinna Ülikooli õppeosakonna juhataja Helen Joosti sõnul ei ole tänase päevani päris selge, kuidas ja mis moodi ülikool neid isolatsioonitingimusi peab täitma.

"Keeruliseks teeb asjaolu veel ka see, et kuigi ülikoolile on pandud selline kohustus ei ole antud meile, või meil ei ole õigust kõiki neid võimalusi kasutada, et tegelikkuses tagada nende tingimuste täitmine," rääkis ta.

Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Volli sõnul rääkis haridus- ja teadusminister Mailis Reps, et kui üliõpilane ei täida eneseisolatsiooni tingimusi on õigus tudeng riigist välja saata. "Aga see probleemi uba seisneb selles, et tagasi tulevad üliõpilased ei ole meile vastanud, kus nad on, millal tulevad ja kus nad ööbivad. Ja sellistes tingimustes on äärmiselt keeruline Tallinna Tehnikaülikoolis eneseisolatsiooni nõuete täitmist jälgida. Ka seda koroonatesti. et see, millal nad selle on teinud."

Tallinna Ülikool ja Tehnikaülikool jätsid sel aastal just kõigi saabujate kontrollimise keerukuse tõttu hulga muidu lävendi ületanuid vastu võtmata. Eesti Kunstiakadeemia tegeleb iga välistudengiga individuaalselt.

Eesti Kunstiakadeemia õppeosakonna peaspetsialist Helen Jürgensi sõnul on välistudengid kohustatud saatma koolile oma testitulemused ja nendega ollakse pidevalt kontaktis. "Kuna meie välistudengite arv pole nii suur siis on võimalik selline individuaalne suhtlemine," rääkis Jürgens.

Tartu Ülikool on otsustanud oma üliõpilasi usaldada, kuid võimaldab vähemalt õppeaasta alguses ka e-õpet. Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valki sõnul küsib ülikooli igalt tudengilt, kas nad on testi teinud. Kui tudeng karantiini või eneseisolatsiooni reegleid rikub alluvad nad Eesti seadustele nagu kõik teised inimesed.

Enamikes ülikoolides algab õppeaasta välisüliõpilastele augusti alguses, nii et nõudeid täitvad välisüliõpilased hakkavad juba Eestisse jõudma.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: