Minskis kogunesid kümned tuhanded režiimivastasele suurmeeleavaldusele

{{1597568100000 | amCalendar}}

Kümned tuhanded inimesed kogunesid pühapäeval Minskisse meelt avaldama niinimetatud Vabaduse marsile seoses autoritaarse presidendi Aleksandr Lukašenko võltsitud valimisvõiduga. Osade allikate kinnitusel osales lausa sadu tuhandeid inimesi.

Skandeerides "Lahku!", marssisid meeleavaldajad mööda Iseseisvuse puiesteed ning tegemist on viimase nädala protestide seni suurima väljaastumisega opositsioonilt.

Arvukalt meeleavaldajaid tõstsid võidu märgiks kaht sõrme püsti, hoidsid käes lilli ja õhupalle.

Paljud kandsid seljas valget, mis on muutunud opositsioonilise liikumise sümboliks. Marsist võttis osa ka rühm erus langevarjureid, kes kandsid oma vormirõivaste barette.

Demonstrandid hoidsid käes plakateid sõnumitega nagu "Seisame vägivalla vastu" ja "Lukašenko peab andma vastust piinamiste ja surnute eest".

Meeleavaldajad kõndisid läbi linna kandes endaga 100 meetri pikkust puna-valget lippu, mis kunagi oli riigilipp ning mida praegu kasutatakse võimuloleva režiimi vastase meelsuse väljendamiseks.

Nii skandeeriti "Elagu Valgevene!" ja nõuti Lukašenko lahkumist. Protsessiooni toetasid autojuhid, kes lasid vaibumatult signaali.

Mitteametlikud allikad: meeleavaldusele kogunes sadu tuhandeid

Loata meeleavaldusel ausamba "Kangelaslinn Minsk" juures osales Valgevene meediaväljaannete hinnagul pühapäeval sadu tuhandeid inimesi.

Portaali tut.by kinnitusel ei olnud võimalik videoülesvõttega ürituse mastaapi hõlmata, sest steeli juures polnud enam ruumi ning inimesed hargnesid kõigile külgnevatele kõnniteedele ega mahtunud kaadrisse.

Raadiojaama "Vabadus" otse-eetris ütlesid kohalolijad, et osalejaid oli üle 400 000.

Ametlike allikate hinnangud osalejaskonna kohta puuduvad.

Osalejate arvu kohta liikus erinevaid andmeid.

Mõnede meediakanalite andmetel suundusid meeleavaldajad mälestussamba "Kangelaslinn Minsk" juurest valitsushoone esisele Iseseisvuse väljakule, kus viibis pea 100 000 inimest.

Väljaanne Guardian kirjutas koguni, et tegemist oli Valgevene iseseisvusaja suurima meeleavaldusega, sest kohal viibis pea veerand miljonit inimest.

Erinevatelt prospektidelt väljaku suunas valgunud inimesed otäitsid tut.by järgi isegi sõiduteede ohutussaared.

Osavõtjate kinnitusel ei ole Minskis kunagi olnud nii suurt välljaastumist.

Üritus toimus solidaarsuse märgina nendele, kes ei nõustu presidendivalimiste ametliku tulemusega ning riigis meeleavaldajate vastu kasutatud vägivallaga.

Meedia teatel mobiilside sündmuspaigas praktiliselt puudus. Esialgsetel andmetel sujus meeleavaldus rahumeelselt.

Minski meeleavaldajad nõuavad Lukašenko taandumist ja uusi valimisi

Mälestussamba "Kangelaslinn Minsk" juurde loata meeleavaldusele kogunenud sajad tuhanded inimesed toetasid presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja staabi juhi Maria Kalesnikova nõudmist, et tegutsev president Aleksandr Lukašenko tagasi astuks.

"Meie peanõudmine on, et endine president astuks tagasi. 26 aastat õudust peab lõppema, see ei tohi jätkuda," nõudis Kalesnikova meeleavaldajate heakskiiduüürgamise saatel.

"Toetame täielikult Tsihhanovskaja programmi punkti, mis nõuab ausate valimiste korraldamist," lisas Kalesnikova.

"Arvukate tunnistuste kohaselt võitis 9. augusti valimised Tsihhanovskaja. Me ei rahune enne, kui praegune võim on lahkunud ja Valgevenest saanud vaba riik," ütles Kalesnikova.

Meeleavaldajad toetasid poliitiku nõudmist, et Valgevene linnade tänavatel lõpetataks otsekohe vägivald ja selle süüdlased võetaks vastutusele.

"Me nõuame vägivalla kohest lõpetamist. Mitte kedagi, kes on vägivallas süüdi, ei ole karistatud, inimesed ei ole ikka veel vanglatest vabastatud. Nii ei lähe. Nii ei saa," rõhutas Kalesnikova. "Homme esitame avalduse kriminaalasja alustamiseks inimeste tapmise, mõnitamise, korrakaitseametkondade seadusvastase tegevuse kohta, kõik peavad kandma vastutust Valgevene seaduste alusel."

"Nõuame kõikide poliitvangide ning rahumeelsetel meeleavaldustel kinnivõetute vabastamist. Need neli tuhat inimest, kes on endiselt vangis," lisas Kalesnikova.

Lukašenko korraldas samuti kogunemise

Lukašenko pidas samas mõnetuhande osalisega kogunemise Minski südalinnas, kus kutsus oma poolehoidjaid päästma nende riiki hävingu eest. Ajakirjanduse teatel on töölistelt nõutud valitsuse demonstratsioonil osalemist, ähvardades neid vastasel juhul vallandamisega.

Valgevene president Aleksandr Lukašenko, kes seisab silmitsi oma 26 aastat väldanud ametiaja suurimate protestidega, teatas laupäeval, et Venemaa president Vladimir Putin lubas talle "abi Valgevene julgeoleku tagamisel".

Kremli teatel olid riigijuhid laupäevases telefonivestluses ühel meelel, et Valgevene probleemid "leiavad peagi lahenduse". 

 

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: