Lukašenko kutsus oma toetajaid riigi iseseisvust kaitsma

{{1597581000000 | amCalendar}}
Lukašenko kõnet pidamas.
Lukašenko kõnet pidamas. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Valgevene autoritaarne president Aleksandr Lukašenko kutsus pühapäeval Minski südalinnas peetud kogunemisel oma toetajaid kaitsma riiki ja selle iseseisvust. Ta eitas kategooriliselt võimalust korraldada uued valimised. Opositsiooni marsist võtavad samal ajal aga osa kümned tuhanded inimesed.

26 aastat valitsenud autokraatlik juht on kasvavate meeleavalduste ja jõhkra miilitsavägivalla tõttu silmitsi suurimate raskustega.

"Ma pole meeleavalduste fänn, kuid paraku pole see minu süü, et pidin teid appi kutsuma," ütles 65-aastane president 10 000 toetaja ees, kes lehvitasid riigilippe ning hõikasid "Aitäh!" ja "Valgevene!".

Lühikeste varrukatega särgis poodiumil seistes rõhutas Lukašenko eelmisel pühapäeval peetud presidendivalimiste õiguspärasust.

"Need valimised olid kehtivad. Rohkem kui 80 protsenti häältest ei saa olla võltsitud. Me ei kavatse riiki käest anda," ütles ta.

Opositsioonikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja on seevastu kutsunud uute ausate valimiste läbiviimisele.

"Me ehitasime esimest korda oma ajaloos üles suveräänse iseseisva riigi," ütles Lukašenko 1990-ndate "rasketele aastatele" osutades.

"Mida te tahate nüüd?" küsis ta toetajailt ning hoiatusele NATO riikide ohu ja opositsiooni üleskutsete eest viia läbi uued valimised, vastas rahvasumm talle "ei!".

Lukašenko rõhutas, et järeleandmine oleks viga, mille tagajärjel Valgevene riik ja rahvas häviksid.

"Tankid ja lennukid on meie piiridest 15 minuti kaugusel. NATO väed roomavad meie väravate lähistel. Leedu, Läti, Poola ja kahjuks ka meie vennalik Ukraina ning selle valitsus nõuavad meilt uute valimiste korraldamist. Kui me järgiksime nende korraldusi, väljuks olukord kontrolli alt," ütles Lukašenko kõnes oma toetajatele Iseseisvuse väljakul.

Samal ajal piirasid kõnekoosolekut julgeolekujõud, seistes ka tema teismelise poja Nikolai ligidal.

Iseseisvuse väljakule valitsushoone ette kogunenud inimesed kandsid ametlikku puna-rohelist sümboolikat ning skandeerisid "batka" ja Valgevene toetuseks. Sündmuskohta ümbritsevad julgeolekutöötajad.

Miitingulistele esines ühingu Belaja Rus esimees Gennadi Davõdko, kes kutsus üles toetama rahu vabariigis.

"Me austame nende valikut, kes mõtlevad teistmoodi ja nõuame, et nemad austaksid ka meie valikut," ütles Davõdko agentuuri BelTa sõnul.

Ürituse korraldas ühing Belaja Rus, mis teatas varem Facebookis, et sinna tulevad kõik, kellele kodumaa on kallis ja kes ei luba selle lõhestamist kaheks vastandlikuks osapooleks.

"Üldiselt on meiega kogu konstruktiivne Valgevene," kirjutas Belaja Rus Facebookis.

Ühiskondlik organisatsioon Belaja Rus loodi 2007. aastal Lukašenko toetuseks ning seda rahastatakse riigieelarvest.

Valgevene Liberaaldemokraatliku partei esimees ja võimumeelse parlamendi liige Oleg Gaidukevitš märkis, et vabariigis puudub vajadus revolutsiooniks.

"Me ei tohi lubada lasta end lõhestada."

Samal ajal on Valgevene meediaväljaanneteni jõudnud informatsioon, et eelarveliste asutuste töötajaid sunniti miitingul osalema.

Nii teatasid portaali tut.by lugejad erinevatest regioonidest, et neid sunnitakse pealinna sõitma.

"Mõnedel õnnestub ühe või teise põhjendusega keelduda, aga mõnedel mitte, sest neid ähvardatakse vallandamisega," kirjutas portaal.

Samuti on teatatud, et miitinguliste kohaletoomiseks organiseeriti autobussikolonne ning mõnel juhul ka raudteevaguneid.

Lukašenko toetusmiiting oli kokku kutsutud vahetult enne opositsiooni üleriigilise rahumarsi algust, mille puhul on Minskisse tulnud kümneid tuhandeid inimesi. Ka miitingu ajal kostis lähedal olevailt tänavailt presidendile suunatud üleskutse: "Lahku!"

Lukašenko ähvardas streikivaid töölisi vallandamisega

Lukašenko ütles pühapäeval oma toetajatele peetud kõnes ka, et töölised ei pääse enam tagasi oma töökohtadele, kui lahkuvad sealt streikima.

"Ärge lahkuge oma töökohtadelt, sest pärast te neile enam tagasi ei pääse," ütles Lukašenko pühapäeval valitsushoone juurde enda toetuseks kokkuaetud meeleavaldusel.

"Tahate helikopteriraha? Teie, rohkem kui 50 000 siin, sellel väljakul seisvat inimest peaksite teadma, et helikopteriraha ei ole olemas. Raha tuleb teenida iga päev ja mitte väljakul, vaid põllul, tehases ja vabrikus," sõnas president. 

Lukašenko kutsus haritlasi ja loomeinimesi "aru pähe võtma".

"Arstid, õpetajad, loomeinimesed - võtke aru pähe. Me ei ole peatanud ühtki tehast, ei ole sulgenud ühtki küla ja inimesed täna tänavad meid."

Siseministeeriumi ametlikel andmetel osales Lukašenko toetusmiitingul ligi 65 000 inimest. Uudisteagentuuri AFP sündmuskohal viibinud ajakirjaniku sõnul oli miitingul aga hinnanguliselt 10 000 inimest.

Valgevene opositsioonimarsist Minskis võtavad osa kümned tuhanded

Kümned tuhanded Valgevene opositsiooni esindajad kogunesid pühapäeval Minskisse meelt avaldama niinimetatud Vabaduse marsile seoses autoritaarse presidendi Aleksandr Lukašenko võltsitud valimisvõiduga, ütles sündmuskohalt AFP ajakirjanik.

Skandeerides "Lahku!", marssisid meeleavaldajad mööda Iseseisvuse puiesteed ning tegemist on viimase nädala protestide seni suurima väljaastumisega opositsioonilt.

Allikas: AFP – Interfax – Baltic News Service

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: