Koondkeskmised reitingud: Eesti 200 toetus kasvas viis protsendipunkti

Erakonnad
Erakonnad Autor/allikas: ERR

Kolme regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitluste koondkeskmisena oli novembris populaarseim partei endiselt Reformierakond, kuid suurim toetuse kasvataja oli parlamendiväline Eesti 200.

Võttes aluseks kolme uuringufirma Norstat Eesti, Turu-uuringute AS-i ja Kantar Emori viimased novembrikuised küsitlused, oli aritmeetilise koondkeskmisena kõige populaarsem erakond Reformierakond 28 protsendiga. Oktoobris oli Reformierakonna koondkeskmine toetus 30 ja septembris 31 protsenti ehk suurima opositsioonipartei populaarsuse trend on mõnevõrra alla.

Teisel kohal on populaarsuselt Keskerakond, kelle koondkeskmine toetus oli novembris 21 protsenti. Oktoobris ja septembris oli see 22 protsenti.

EKRE koondkeskmine toetus oli novembris 16 protsenti. Sarnaselt Keskerakonnale ei ole EKRE toetus viimasel kolmel kuul koondkeskmiste võrdluses oluliselt muutunud - oktoobris oli see 17 ja septembris 15 protsenti.

Parlamendivälise Eesti 200 koondkeskmine toetus oli novembris 14 protsenti. Kõrgeimat toetust näitas neile Emor (18 protsenti) ja madalaimat Norstat (11 protsenti). Siiski kasvas Eesti 200 toetus kõigi kolme uuringufirma küsitluses, mis tähendas, et kui veel oktoobris oli partei koondkeskmine toetus üheksa protsenti, siis novembris juba 14.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koondkeskmine toetus oli novembris sarnaselt oktoobrile 10 protsenti.

Isamaa koondkeskmine toetus oli novembris kuus, oktoobris ja septembris viis protsenti.

Roheliste ja Tulevikuerakonna koondkeskmised kuuga ei muutunud ja olid vastavalt Rohelistel kolm ja Tulevikuerakonnal üks protsent.

Augustis hakkas ERR-i uudisteportaal uuringufirmade ettepanekul avaldama erakondade agregeeritud ehk koondkeskmisi toetusi, mis haaravad enda alla kolme Eestis regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitlusi. Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade (Norstat, Turu-uuringute AS ja Kantar Emor) individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti.

Uuringufirmad viivad küsitlusi läbi ka erinevate metoodikatega - Norstat teeb valdavalt telefoniküsitlust, kuid lisab sinna juurde ka veebipaneeli. Turu-uuringute AS küsitleb pooled inimesed näost-näkku ja pooled veebis. Emor viib küsitluse läbi veebipaneelis. Erinevate uuringufirmade küsitlusi kokku võtvad agregeeritud reitingud on kasutusel paljudes riikides. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: