Kasekamp: Eesti välispoliitiline kuvand paranes koroonakriisi ajal

Toronto ülikooli professor Andres Kasekamp ütles ETV saates "Välisilm", et Eesti kuvand maailmas on koroonakriisi ajal paranenud ning Eesti on paistnud silma oma digiedu tõttu, pakkudes lahendusi, mida teised riigid ei suuda pakkuda.

Kui Balti reisimulli ja ÜRO eesistumise digitaalselt koroonatingimustes paneb Kasekamp positiivsele poolele, siis negatiivsele poolele kommentaarid Soome valitsuse pihta, Iisraeli õnnitlemise Jeruusalemma okupatsiooni tähtäeva puhul. Eesti välispoliitika paistab palju heitlikum ja rabedam kui varem, leiab professor.

"See valitsus on võib-olla liiale läinud, kui liitub selliste Ameerika algatustega nagu Usuvabaduse koalitsioon, mis tegelikult Eesti välispoliitika huvisid ei teeni, aga on väga selge märk sellest, et tahame meeldida ameeriklastele. See valitsus on püüdnud olla lähedane Ungari ja Poola valitsustega, Poolast tehakse järeldus kogu regiooni kohta, mis kahjustab Eesti huvisid," sõnas Kasekamp.

Eesti Välispoliitika Instituudi direktor kristi Raik rääkis, et kogu maailm ootab ärevusega USA presidendivalimiste tulemust ning Eesti jaoks on selge, et välispoliitiliselt kõige tähtsam on transatlantiliste suhete tulevik. "Selge on see, et viimaste aastate arengud on negatiivsed, kui rääkida laiemalt USA ja Euroopa Liidu suhetest, isegi kui kahepoolsed suhted Eesti ja USA vahel on head," ütles Raik.

"Aga ebakindlust seal ümber on palju. Ja sõltumata sellest, kes USA valimised võidab, on USA välispoliitika muutumas ja USA jaoks Euroopa strateegiline tähtsus väheneb. Tulevikus näen, et kõige olulisem küsimus on see, kas USA ja Euroopa leiavad ühise keele Hiina suhtes, kuna Hiina on USA jaoks priorteet number üks, sõltumata sellest, kes seal on võimul," sõnas Raik.

Raik pidas positiivseks, et Hiina tõusust tulenevad USA ja Euroopa mured on üsna sarnased. "Need on liikunud üksteisele lähemale. Mõlemal pool tuntakse muret Hiina kasvava mõju pärast. Et hiina turg pole avatud, Hiina tegeleb tööstusspionaazhiga ja kõik need intellektuaalse omandi kaitse küsimused," märkis Raik.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: