X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ravimitootjad: ravimite juurdehindlussüsteem vajab muutmist

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti ravimituru juurdehindlussüsteem on pea muutumatuna toiminud ligi 20 aastat. Ravimitootjate hinnangul vajaks süsteem muutmist, kuid seda ei ole kerge teha, sest muidu oleks seda juba tehtud.

Eestis on täpselt paika pandud, kui palju tohib hulgimüügifirma või apteeker ravimitelt teenida, ometigi näitas konkurentsiameti analüüs, et tegelikult annab praegune juurdehindluse süsteem hulgimüüjatele võimalus rohtude ostuhinnaga enda kasuks manipuleerida.

Meditsiinikontserni Confido omanik Kadi Lambot ütles, et süsteemi eesmärk on hoida ravimihinnad kontrolli all. "Sellel eesmärgil see kunagi loodud ongi, nüüd on ise küsimus, kui adekvaatne see on või on see ajale jalgu jäänud," märkis ta.

Lamboti sõnul on paarikümne aasta eest loodud ravimite juurdehindluse süsteem ammu ajale jalgu jäänud ja kuna riik pole seda nüüdisajastanud, siis on asjaosalised ise hakanud ravimiturgu reguleerima. Näiteks tõi konkurentsiamet välja, et osa ostuhinnast peavad ravimite tootjad hulgimüüjatele tagasi maksma.

"Kui on hakatud neid juurdehindlusi ise kõrvalt reguleerima erinevate kokkulepetega, siis ettevõtjatele ei saa ka midagi ette heita. See on elu," ütles Lambot.

Konkurentsiameti hinnangul on enamik apteeke ka pärast 1. aprillil jõustunud apteegireformi frantsiisilepingutega suurte hulgimüüjatega seotud ja seetõttu on hulgimüüjatel võimalus esitada tootjatele tingimusi ravimite turustamisel.

Sisuliselt on Eesti ravimiturg kahe suure firma vahel ära jagatud, kes saavad tootjatele esitada tingimusi – kui te meie soove ei täida, siis me teid oma apteeki müügile ei võta. Ravimitootjate liidu juhi Riho Tapferi sõnul on selles kirjelduses oma tõde sees ja see on pika aja jooksul tekkinud olukord. "Ma veel kord ütlen, kui seda saaks kuidagi seaduse või ühe otsusega muuta, siis ma arvan, et seda oleks tehtud. Paarkümmend aastat kujunenud süsteemi ei muuda kohe," märkis Tapfer.

Tapferi sõnul on konkurentsiameti analüüs Eesti ravimiturul toimuva kohta üsna täpne, ta ei salga, et tootjad on püüdnud ravimiäris toimuvale ametnike tähelepanu tõmmata.

"Eks ravimitootjad kindlasti kurdavad ja kurdavad seetõttu, et täna on Eesti turul mõne hulgimüüja käes suhteliselt suur turuosakaal. Võib olla sealtkaudu tekivad mured, mida siis käiakse kurtmas aeg-ajalt," ütles Tapfer.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: