"Samost ja Sildam": ministril on ametiauto tööaja efektiivseks täitmiseks

Mailis Repsi tagasiastumise valguses tuli Vikerraadio saates "Samost ja Sildam" juttu ministrite ametiautode vajalikkusest, nende kasutamise piiridest ja reeglitest.

Toomas Sildam ütles, et EKRE aseesimehe ja endise siseministri Mart Helme väljaütlemine, et ametiauto väärkasutamise tõttu skandaali sattunud haridusministri umbusaldamise puhul riigikogus on EKRE fraktsioonil võimatu Repsi toetada, oli keskerakondlaste jaoks ootamatu.

Ta lisas, et Reps on Keskerakonna sees olnud pigem EKRE-ga koalitsiooni kaitsja.

"Ei saa ju salata, et eks selles loos on ka tahke, mis tõepoolest ükskõik millist ministrit ei kaunista /---/, eriti Horvaatiasse sõitmine selle bussiga," ütles Sildam.

Samost rääkis, et tutvus reede hommikul erinevate väljaannete juhtkirjade ning Mart Helme intervjuuga.

"On väga harukordne, kui eesti ajakirjandus ja Mart Helme on ühes küsimuses peaaegu, et sõna-sõnalt sama meelt," sõnas Samost.

Ta lisas, et päev varem oli valitsuse pressikonverentsil peaminister Jüri Ratas öelnud, et peab kaaluma, kas hakkab ka ise edaspidi hommikuti isiklikult oma lapsi kooli sõidutama. Samost selgitas, et peaministrile kehtib aga turvalisuse osas sootuks teine režiim kui teistele ministritele.

"Inimesed, kes tegelevad peaministri julgeoleku probleemidega, tema ihukaitsmisega, ei ole kindlasti nõus sellega, et peaminister istub ise autorooli ja sõidutab oma lapsed kooli," lisas Sildam.

Saates meenutati peaminister Ratase ideed, et riigikantselei koostöös riigikontrolliga esitaks ametiautode kasutamise täiendava reeglistiku. Samost tsiteeris seepeale riigikontrolör Janar Holmi sõnavõttu samal teemal, et täiendavad regulatsioonid ei ole vastused kõigile küsimustele, sest iga minister peaks täiskasvanud ja vastutustundliku inimesena ise sobiva ja sobimatu piire tajuma.

"Võtame lihtsa näite: kui kell on viis, pool kuus, kuus õhtul ja minister peab olema ükskõik kas valitsuse istungil, koalitsiooni nõupidamisel ja tal on lapsed kas lasteaias või koolis. Oletame, et minister on üksikvanem. Kas ta võib öelda autojuhile, kes koosoleku lõppu ootab, et kuule, palun käi lasteaiast läbi /..../, viska lapsed koju," arutles Sildam.

Samost arvas, et see on Eestis varem olnud tavaks.

"Ma ei taha kellelegi kuidagi aastate tagant mingit kurja koormat selga panna, aga olen näinud ministeeriumide autosid olukordades, mis tänase vaate kohaselt on väga taunitavad," sõnas Samost ja tõi üldistatud näiteks, et autojuht sõidutab ministri Tallinnast välja töövälisele üritusele ja magab ise ürituse ajal autos.

Ta lisas, et on oluline, et ministrite kui väga oluliste ametiisikute, tööaeg oleks võimalikult efektiivselt sisustatud ja seetõttu ongi neil autojuhid.

Muu hulgas tuli saates juttu ka maskikandmiskohustusest, Eesti Posti majanduslikest raskustest ning väliskaubanduse ja IT ministri ettepanekutest kasutada e-valimistel hääletaja näotuvastust.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: