Suurbritannia ja EL jõudsid Põhja-Iiri küsimuses kokkuleppele

{{1607439720000 | amCalendar}}
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp.
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Suurbritannia ja Euroopa Liit jõudsid teisipäeval kokkuleppele Brexiti-järgses kaubandusreeglites Põhja-Iirimaaga, millest saab järgmisest aastast Ühendkuningriigi ainus maismaapiir blokiga.

Brexiti-ettevalmistusi juhtiv minister Michael Gove ja Euroopa Komisjoni asepresident Maros Sefcovic teatasid pärast kohtumist Brüsselis, et jõudsid piiri osas põhimõttelisele kokkuleppele.

Selle tulemusena kõrvaldab London kolm paragrahvi parlamendis arutusel olevast vastuolulisest siseturu seadusest, mis võtnuks Brüsselilt sõnaõiguse Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vahelise kaubanduse korraldamises.

Eelnõu on õõnestanud vastastikust usaldust kõnelustel Brexiti-järgse kaubandusleppe üle ja Brüssel on vaidlusaluste paragrahvide tõttu Londoni vastu kohtusse läinud.

Piiri tahetakse iga hinna eest avatuna hoida vastavalt 1998. aasta Põhja-Iiri rahuleppe tingimustele.

Peaminister Boris Johnson kohtub Euroopa Komisjoni juhi Ursula von der Leyeniga Brüsselis, et üritada saavutada läbimurret, mis on kaubanduskõnelustel tulemata jäänud juba mitu kuud. Ühendkuningriik väljub Euroopa Liidu ühisturult kolme nädala pärast. 

Kumbki pool pole iseäranis lootusrikas, kuigi kokkulepe Põhja-Iirimaa asjus annab põhjust optimismiks peamiste vaidlusteemade – muu hulgas kalavete ja konkurentsi – lahendamisel. 

"Ma olen alati lootusrikas, kuid pean olema ka aus, olukord on hetkel keerukas," ütles Johnson.

Neljapäeval toimub Euroopa Liidu liikmesriikide juhtide tippkohtumine.

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ja tema Briti ametivend David Frost kohtusid teisipäeval Brüsselis, et valmistada ette järgmisi samme.

Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust 31. jaanuaril, kuid aasta lõpuni kestab üleminekuperiood, mil riik on seotud bloki ühisturu ja tolliliiduga. Kui leppeni ei jõuta, hakkavad kahepoolsele kaubandusele kehtima tollimaksud ja muud piirangud, mis tooks kaasa suurt majanduskaost.

Ökonomistide hinnangul oleks leppeni mitte jõudmine Briti majandusele laastavam kui Euroopa Liidu omale, kuivõrd pool riigi kaubavahetusest on seotud Euroopa Liiduga.

Boris Johnson ja Ursula von der Leyen kohtuvad kolmapäeval

Briti peaminister Boris Johnson ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kohtuvad kolmapäeval Brüsselis, et püüda välja murda ummikust Brexiti kaubanduskõnelustel.

Downing Street märkis, et Johnson õhtustab von der Leyeniga, et jätkata arutelu Ühendkuningriigi ja EL-i tulevaste suhete üle.

"Ma ootan kannatamatult Ühendkuningriigi peaministri @BorisJohnsoni võõrustamist homme õhtul," kirjutas Twitteris Euroopa Komisjoni juht.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: