Väidetav pommitegija sai terroriaktis süüdistuse 32 aastat hiljem

Lockerbie pommiplahvatuses suri 270 inimest
Lockerbie pommiplahvatuses suri 270 inimest Autor/allikas: SCANPIX/AFP

USA on esitanud süüdistuse Liibüa kodanikule, keda kahtlustatakse 1988. aastal Šotimaal Lockerbie linnas lennuki hävitanud pommi valmistamises.

USA prokuratuur taotleb Abu Agila Mohammad Masudi väljaandmist, et tema üle saaks õigust mõista USA kohus, teatas Suurbritannia rahvusringhääling BBC.

"Abu Agila Mohammad Masud on süüdistatav terrorismiga seotud kuritegudes," ütles sel esmaspäeval USA peaprokurör William Barr. 

USA väidab, et Masud on endine Liibüa luureteenistuse agent ja käsu rünnaku korraldamiseks andis talle endine Liibüa liider Muammar Gaddafi.

"Tegemist on märkimisväärse arenguga ja me jätkame tihedat koostööd USA ja teiste rahvusvaheliste ametivõimudega," ütles Šotimaa politsei peakonstaabel Iain Livingstone.

Barr oli USA peaprokurör ka 1991. aastal, kui USA esimest korda kahele Liibüa kahtlusalusele süüdistuse esitas.

1991. aastal määras Barr lennuki hävitamisega seotud terroriakti uurima Robert Muelleri. Mueller on tänapäeval tuntud eriprokurörina, kes uuris Venemaa väidetavat sekkumist 2016. aasta USA presidendivalimistel.

Barr ja Mueller on mõlemad aastate jooksul osalenud terroriaktis hukkunute mälestusüritustel.

Londoni ja New Yorgi vahelise lennuki hävitamine on Suurbritannia ajaloos kõige surmavam terroriakt. Surmav pommirünnak tappis lennukis 270 inimest, kellest 190 olid pärit Ameerika Ühendriikidest. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: