Galerii ja video: arst-resident Kohtla-Järvel sai esimesena koroonavaktsiini

{{1609057620000 | amCalendar}}

Eestis algas pühapäeval vaktsineerimine koroonaviiruse vastu ning esimese vaktsiini sai Kohtla-Järve Järve tervisemajas arst-resident infektsioonhaiguste erialal Jelena Rozinko.

Roziko ütles enne vaktsineerimist ajakirjanikele, et süsti ta ei pelga, ent veidi hirmutas teda kohal viibinud ajakirjanike ja kaamerate hulk.

Jelena Rozinko on Kohtla-Järvelt pärit noor arst, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli ning alustas sügisel residentuuri. Juba kevadel töötas ta abiarstina Ida-Viru keskhaiglas COVID-19 haigetele mõeldud EMO-s. See aitas tal veenduda, et nakkushaiguste valdkond pakub talle suurt huvi ning septembrist on ta tegutsenud arst-residendina COVID-19 osakonnas.

Ida-Viru keskhaigla juhatuse esimees Tarmo Bakler märkis vaktsineerimisele eelnenud sõnavõtus, et Ida-Viru keskhaigla on osa Eesti haiglavõrgust ning on loomulik, et COVID-patsiente ravivad meedikud on koos teiste meditsiinitöötajatega esimesel päeval vaktsineeritavate seas.

"Töötajate kaitsmine on oluline ja seetõttu on terviseameti otsus alustada vaktsineerimist just suuremat COVID-19 haigete ravikoormust kandavatest haiglatest igati mõistetav. Samas peab tõdema, et vaktsineerimise algus ei muuda koheselt üldist olukorda – jätkuvalt on vajalik nii haiglas kui ka kõikjal mujal järgida tänaseid nakkuse vältimise reegleid," ütles Bakler.

Ida-Viru keskhaigla võiks end turvaliselt tunda, kui vaktsineeritrud saaks ligi 70 protsenti meedikutest.

"Loomulikult on tegemist seni proovimata ravimiga, aga me peame ikkagi usaldama oma teadlasi, me peame usaldama oma ravimitootjaid ja see, et vaktsiini on võimalik teha, on iseenesest väga suur kergendus. Praegu, ma arvan, et siin ei saa olla meditsiinitöötajatel küsimust, kas vaktsineerida või mitte vaktsineerida. See on möödapääsmatu," kommenteeris Ida-Viru keskhaigla ülemarst Toomas Kariis "Aktuaalsele kaamerale".

Vaktsineerimine on vabatahtlik. Sotsiaalministeerium seab eesmärgiks ligi poolte täiskasvanute vaktsineerimise Eestis.

"Praeguste hoiakute juures me näeme, et see on küll realistlik. Aga kindlasti väga suur osa on ka avalikus debatis, et kui tõenduspõhisele teabele see debatt keskendub, kui palju on selliseid alusetuid müüte, mis levima võivad hakata," hindas sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse.

Esimesena alustatakse haiglate, kiirabide ja perearstikeskuste tervishoiutöötajate vaktsineerimisega Ida-Virumaal, Tallinnas ja Tartus ning alates tulevast nädalast järk-järgult juba üle Eesti.

Tervishoiutöötajate vaktsineerimisega peaks ühele poole saama jaanuaris, järgmisena hakatakse vaktsineerima hoolekandeasutuste töötajaid.

Laupäeva varahommikul jõudis Eestisse terviseameti lattu esimene partii Pfizeri vaktsiini. Saadetises oli 9750 vaktsiinidoosi 4875 inimese vaktsineerimiseks.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kellel on suurem tõenäosus nakatuda või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Pfizeri vaktsiini Comirnaty pakendi infoleht eesti keeles on kättesaadav ravimiameti kodulehel.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Jüri Nikolajev, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: