Pevkur: praeguseks hetkeks pidanuks olema vaktsineeritud rohkem inimesi

{{1609319640000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Hanno Pevkur Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Valitsus oleks pidanud vaktsiinide soetamiseks sõlmima juba suvel otselepingud ning praeguseks hetkeks oleks pidanud olema vaktsineeritud oluliselt rohkem inimesi, ütles endine sotsiaalminister, riigikogu reformierakonna fraktsiooni liige Hanno Pevkur.

Pevkur ütles ERR-ile, et vaktsineerimiskavad oleks pidanud olema olemas juba suvel. "Sellel hetkel, kui vaktsiin Eestisse jõudis, oleks pidanud kohe järgnema laialivedu ja kiire vaktsineerimine," sõnas Pevkur.

Pevkur kritiseerib valitsust, et see ei sõlminud erinevate ravimitootjatega otseleppeid, vaid jäi ootama Euroopa Liidu ühist hanget. "Minu arvates see oleks pidanud toimuma juba kevadel või hiljemalt suvel, kui oli selge, et vaktsiini tootmine ravimifirmadel käib suure hooga ja pigem käib võitlus ajaga, et milline ravimifirma jõuab kõige esimesena vaktsiini vaimis," sõnas Pevkur.

Kolmapäevase seisuga on Eestis vaktsineeritud 884 inimest. Esimese tarnega teisel jõulupühal saabus riiki ligi 10 000 vaktsiinidoosi 4875 inimese vakstineerimiseks.

Sotsiaalminister Tanel Kiige (KE) sõnul plaanib riik suurema osa meditsiinitöötajate vaktsineerimise esimese ringiga jaanuari lõpuks ühele poole saada. Pevkuri sõnul saanuks seda teha aga kiiremini.

"Mina usun, et meedikud oleksid olnud suutelised vaktsineerimise tõesti kiiremini korraldama, et vähemalt nendele ligi 5000 inimesele oleks saanud paari-kolme päevaga vaktsiini ära teha. Sellest on mul raske aru saada, miks vaktsineerimise esimesed päevad on olnud nii aeglased," rääkis Pevkur.

Pevkuri sõnul on aga kiire vaktsineerimine kriitilise tähtsusega. "Mida kiiremini me suudame saavutada teatud kaitsevõime organismidele, seda kiiremini on meil võimalik ka sellest olukorrast välja tulla. Iga võitlus haigusega on ikkagi ajakriitiline ja antud juhul selle viirusega võitlus on ka ajakriitiline, eriti nende inimeste vaatest, kes võitlevad sellega ja kes abistavad inimesi ja loomulikult juba ka haigete vaatest," kommenteeris Pevkur.

Reformierakonna juht Kaja Kallas kirjutas Twitteris, et valitsus oleks saanud võinud vaktsineerimise tarbeks rohkem raha eraldada.

Ossinovski: vaktsiinid ei paku praegusele tervishoiukriisile leevendust

Samuti sotsiaalministri ametit pidanud sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski ütles ERR-ile, et sellel, kas olemasolevad vaktsiinisüstid tehakse ära kahe päeva või kahe nädalaga, ei olegi suurt vahet.

"See muudaks väga vähe. See on madalalt rippuv vili kritiseerida valitsust selle eest, et nad ei ole vakstiini ära teinud, kuna nad juba laos on. Mina neid asjaolusid ei tea, miks neid ära pole tehtud, ma ei võta seisukohta selles küsimuses. Ma kutsuks Eesti ühiskonda aru saama, et vaktsiinid ei paku mitte mingisugust leevendust sellele tervishoiukriisile, mis Eestis täna on, peale selle, et võib-olla meedikuid jääb vähem haigeks," rääkis Ossinovski.

"Tegelikult tuleb saada aru, et see rahulolev mõmin vist valitsusest kostab, on eksitav ja kui me üheskoos neid sotsiaalse distantseerumise reegleid ei järgi, siis on meil järgmise kahe-kolme nädala jooksul asi umbes sama paha kui Lätis," lisas ta.

"Oleks pidanud juba novembri alguses tegema vajalikud otsused, siis meil pühade ajaks oleks juba nakkumine alla läinud. Seda pole juhtunud, selle asemel on jokutatud, sussi lohistatud. Nüüd on kaks nädalat liiga hilja otsuseid küll tehtud, aga neid pole samamoodi strateegiliselt ja süsteemselt inimestele kommunikeeritud ja selle tõttu oleme me olukorras, kus inimestel on tekkinud tunne, et epideemia on möödumas. Piirangud on kehtestatud 17. jaanuarini, aga praeguse seisuga on mul väga raske ette kujutada, et meil on jaanuari keskpaigaks olukord normaliseerunud," kommenteeris Ossinovski.

Ossinovski sõnul oleks ka juba septembrikuus ära lahendama haiguspäevade teema.

Ossinovski ütles, et oleks vaja süsteemset juhtumist. "Ehk rakendada sammude ja otsuste paketti, mille tulemusena on võimalik nakkused alla saada ja kui ise ei oska, siis vaadaku, kuidas soomlased seda teevad," lausus Ossinovski.

Kiik: ärge politiseerige vaktsineerimist

Sotsiaalminister Tanel Kiik (KE) süüdistas aga opositsiooniesindajaid vakstineerimise teema toomises päevapoliitikasse.

"Mul on palve, et me ei läheks vaktsineerimist politiseerima. Eesti immuniseerimise kava ei ole koostatud ühegi erakonna poolt, see ei ole ka koostatud valitsuse poolt. See on koostatud tervisevaldkonna parimate ekspertide poolt. See on meie parim teadmine - erinevad riskirühmad, mis on kaardistatud, erinevad järjestused, mis on kokku lepitud. Need ei ole poliitilised otsused, need on tervise valdkonna sisulised otsused," ütles Kiik pressikonverentsil.

"See debatt, et valitsus tegi vale kava või on kehv kava või, et oleks pidanud olema teistsugune, aga milline, seda keegi ei ütle. Ma ei ole näinud ühtegi sisulist kriitikat selle kava osas, ma olen näinud ainult loosunglikku kriitikat," lausus Kiik.

"Tekitada avalikkuses niigi pingelises olukorras ärevust ja ebavajalikku muret inimestes ei ole vastutustundlik," ütles Kiik veel.

Kiik ütles, et tema hinnangul ei oleks olnud otstarbekas see, kui Eesti oleks iseseivsalt hakanud vaktsiinitootjatega otselepinguid sõlmima. "Kui 27 riiki hakkab pidama läbirääkimisi 10 erineva tootjaga, kokku 270 läbirääkimist, siis see poleks olnud adekvaatne. Tulemus oleks olnud täielik segapudru. Ja oleme ausad - sellistes läbirääkimiste tingimustes - iga riik iseenda eest - oleks Eesti, kes on Euroopa Liidu üks väiksemaid riike, kohe päris kindlasti jäänud sinna nimekirja lõppu," sõnas Kiik.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: