Agris Peedu: Priske sai vaktsiini psühhiaatriakliinikus jääkdoosist
Sotsiaalministeeriumi kantsler ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) nõukogu liige Marika Priske sai koroonavaktsiini haigla psühhiaatriakliinikus jääkdoosist, ütles haigla juhatuse esimees Agris Peedu Vikerraadio saates "Uudis +".
Peedu selgitas, et eelmisel aastal hakati haiglas vaktsineerimiskava koostama ning esmatähtis oli Covid-üksuste töötajatele vaktsiini tegemine. Sealt laiendati vaktsiinisaajateks ka teised haiglatöötajad.
Ta selgitas, et ka tema on vaktsineeritud ning haiglas oleks raske töötada ilma vaktsiinita. Priske sai aga Peedu sõnul vaktsiini psühhiaatriakliinikus, kus on korraga tööl vähe inimesi ning üks doos oli üle jäänud.
"Meie peamine eesmärk on olnud tagada seda, et me ei peaks tulema välja meediasse infoga, et meil on mõni doos kaduma läinud," selgitas esimees. Ta lisas, et rangete säilitamistingimuste tõttu ei saa vaktsiiniviaali pärast avamist enam külmkappi tagasi panna ja kõik doosid tuleb kohe ära kasutada.
Ta ütles, et Pfizeri vaktsiini puhul on tingimused leebemad kui Moderna vaktsiinil. "Ühes mõttes natuke hea, et seda (Moderna vaktstiini) on Eestisse vähe tulnud," ütles ta ja selgitas, et rangemad tingimused tekitavad rohkem pinget ja probleeme.
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et haiglates on tõepoolest oluline esimeses järgus vaktsineerida suurema riskiga töötajad. Samas peab riski iga konkreetne terishoiuasutus ise hindama.
"Saan igati aru sellest, et järjekorra küsimus ongi siin väga oluline. Me oleme loomulikult andnud omapoolsed suunised kõigile tervishoiuasutustele, aga alati 100 protsenti öelda, et täpselt, mis nimelises järjekorras tuleb teha, ei ole võimalik," rääkis Kiik.
Tema hinnangul võiks eksimust tunnistanud Priske kantsleri ametikohal jätakata. Priske ise lisas, et kui talle praegu pakutaks vaktsiini, aitaks ta otsida enda asemele riskigruppi kuuluva inimese.
Peedu sõnul on praegu vaktsineeritud ca 81 protsenti arstidest ning pool õdedest ja hooldajatest.
"Ei saa salata seda, et kui meie tavatöö ikkagi haiglas toimub eesti keeles, siis oleme pidanud Covid-vaktsineerimise promotööd tegema väga palju ka vene keeles," ütles Peedu.
Ta sõnas, et paljud vene keelt emakeelena rääkivad töötajad elavad teises inforuumis ning nendele vaktsineerimise teavitustöö on võtnud rohkem aega ja ressursse. Näiteks on palju materjale tulnud tõlkida vene keelde, lisas Peedu.
"Loomulikult haigla juhina ma väga sooviksin et see (vaktsineerimine) oleks kohustuslik," ütles ta ja lisas, et juriidiliselt sellist sundlust olla ei saa.
Peedu selgitas, et osa vaktsiine jääb üle just seetõttu, et haiglatöötajad registreerivad end vaktsineerima, kuid ei tule selleks ajaks kohale. Siis tuleb aga haigla pealt kiiresti leida teine inimene, kellele jääkdoos anda.
Toimetaja: Grete-Liina Roosve, Merili Nael