Koondkeskmised reitingud: Reformierakond liider, Eesti 200 kindlalt kolmas

Erakonnad.
Erakonnad.

Võttes aluseks kolme regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma koondkeskmise, oli detsembris populaarseim partei Reformierakond. Suure tõusu on viimastel kuudel teinud Eesti 200, kelle koondkeskmine toetus möödus detsembris EKRE-st.

Võttes aluseks kolme uuringufirma Norstat EestiTuru-uuringute AS-i ja Kantar Emori viimased detsembrikuised küsitlused, oli aritmeetilise koondkeskmisena kõige populaarsem erakond Reformierakond 26 protsendiga.

Samas on populaarseima partei koondkeskmine toetus olnud alates septembrist languses - septembris oli nende koondkeskmine toetus 31, oktoobris 30 ja novembris 28 protsenti ning nüüd detsembris 26 protsenti.

Teisel kohal on populaarsuselt Keskerakond, kelle koondkeskmine toetus oli detsaembris 21 protsenti. Sama suur oli see ka novembris, ning sisuliselt sama ka oktoobris ja septembris (22 protsenti).

Suurima muutuse viimastel kuudel on teinud parlamendivälise Eesti 200 toetus. Detsembris kerkis nende koondkeskmine toetus 18 protsendile, millega mööduti EKRE-st. Novembris oli Eesti 200 koondkeskmine toetus 14 ja oktoobris üheksa protsenti.

EKRE koondkeskmine toetus oli detsembris 15 protsenti. Novembris oli see olnud 16 ja oktoobris 17 protsenti ehk erakond on kahel viimasel kuul kaotanud mõnevõrra oma toetust.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koondkeskmine toetus oli detsembris üheksa protsenti. Kahel varasemal kuul oli see kümme protsenti.

Isamaa detsembrikuine koondkeskmine kuus protsenti oli sama suur kui novembris.

Valimiskünnisele tõus Emori uuringus kergitas Eestimaa Roheliste koondkeskmise detsembris neljale protsendile (kolmel varasemal kuul kolm protsenti). Eesti Tulevikuerakonna koondkeskmine püsis ühel protsendil.

Augustis hakkas ERR-i uudisteportaal uuringufirmade ettepanekul avaldama erakondade agregeeritud ehk koondkeskmisi toetusi, mis haaravad enda alla kolme Eestis regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitlusi. Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade (Norstat, Turu-uuringute AS ja Kantar Emor) individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti.

Uuringufirmad viivad küsitlusi läbi ka erinevate metoodikatega - Norstat teeb valdavalt telefoniküsitlust, kuid lisab sinna juurde ka veebipaneeli. Turu-uuringute AS küsitleb pooled inimesed näost-näkku ja pooled veebis. Emor viib küsitluse läbi veebipaneelis. Erinevate uuringufirmade küsitlusi kokku võtvad agregeeritud reitingud on kasutusel paljudes riikides. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: