Maski kandmist kontrollinud politsei: vaatepilt oli väga hea

Politsei kontrollimas maski kandmist Lasnamäe Centrumis.
Politsei kontrollimas maski kandmist Lasnamäe Centrumis. Autor/allikas: Ida-Harju politseijaoskond

Politsei käis nädalavahetusel pooleteist tuhandes kohas üle Eesti kontrollimas, kas inimesed ikka kannavad maski. Tallinnas hindas politsei olukorda väga heaks.

Nädalavahetusel käisid politseinikud üle Eesti 1533 kohas, sealhulgas 81 pubis või klubis, seitsmes kirikus, 1018 keskuses, 223 ühissõidukis ja 224 muus avalikus siseruumis.

Maski sai politseinikelt enam kui ligikaudu 900 inimest, kuid üldpilti nimetas politsei kenaks: 93 protsendil inimestel oli mask ees.

Koos terviseametiga kontrollib politsei ka eneseisolatsiooninõude täitmist, nädalavahetusel leiti seitse inimest, kes seda nõuet rikkusid.

Harjumaal ja Tallinnas, kus koroonaviiruse levik praegu enim muret valmistab, käisid politseipatrullid nädalavahetuselt piirangutest kinnipidamist kontrollimas pooletuhandes kohas. Maski kandmist kontrolliti ka 146 ühissõidukis.

Põhja prefektuuri vanemkorrakaitseametnik Mihkel-Jaagup Laats ütles ERR-ile, et maskita sõitjaid oli vähe. "Praeguse kogemuse põhjal saame väita, et meile avanes väga hea vaatepilt," märkis ta.

Samas leiti eelkõige väiksemates kohtades, et piirangutest üritatakse mööda hiilida. "Enim oli vaja selgitustööd teha väiksematele ettevõtetele, kes proovisid kehtivatest piirangutest mööda hiilida ja loominguliste lahenduste abil ikkagi avatud olla. Suuremates ostukeskustes avanes positiivsem vaatepilt," nentis Laats.

Kokku jagasid põhja prefektuuri politseinikud kaubanduskeskustes inimestele üle 300 maski, maski keeldus vastu võtmast kümmekond inimest.

Nagu õiguskantsler Ülle Madise märkis, on turvatöötajatel õigus vastavalt keskuses kehtivale eeskirjale inimest mitte keskusse lubada või juhatada sealt välja. Politsei sekkub Laatsi sõnul vaid äärmisel vajadusel.

"Politsei toetab turvamehi ja juhib inimese keskusest välja vaid siis, kui ükski ennetuslik meede ei ole aidanud. Kui aga piirangute selgitamisel tekib olukord, kus maskist keeldunu häirib enda käitumisega avalikus kohas teisi või solvab politseinikku, saab politsei alustada väärteomenetlust," ütles Laats.

Politsei kontrollib ka kohustuslikku koduspüsimist

Lisaks maskipatrullidele tegeleb politsei koos terviseametiga ka eneseisolatsioonist kinnipidamist. "Panime õla alla ka viiruskollete kaardistamisele ning kontrollime terviseameti palvel kodus- või viibimiskohas püsimise kohustuse täitmist. Kindlasti peavad inimesed võtma ka ise vastutuse ja haigestumise korral püsima eneseisolatsioonis ning vältima kontakte teiste inimestega," märkis Laats.

Lisaks osaleb politsei terviseameti uurimisgruppides, et tuvastada lähikontaktseid. "Uurimisgruppides osalevad politsei- ja piirivalveameti inimesed aitavad haigusdiagnoosiga inimeste ja nende lähikontaktsete kontaktandmete leidmisel," täpsustas Laats.

Politsei jätkab järgmistel nädalatel nii piirangutest kinnipidamise kontrollimist kui terviseametiga ühispatrullide tegemist. "Juhul kui terviseameti hinnangul või politseile laekunud vihjete põhjal tekib vajadus suunata mõnda avalikku siseruumi rohkem tähelepanu, oleme ka suuremate jõududega väljas," lausus Laats.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: