Vene kaitseminister rääkis suurte väekoondiste toomisest läänepiirile

Venemaa viis äsjaste õppuste raames oma läänepiirile kaks armeed ning kolm õhudessantvägede koondist, ütles Vene kaitseminister Sergei Šoigu ning põhjendas seda NATO poolt lähtuva ohuga.
"Reageerides alliansi Venemaad ohustavale sõjalisele tegevusele, rakendasime kohaseid meetmeid," ütles Šoigu teisipäeval Murmanski oblastis Severomorskis, kus asub Vene Põhjalaevastiku peabaas.
Vene kaitseministri sõnul osalevad läänepiirile toodud väekoondised praegu Lääne ja Lõuna sõjaväeringkonna õppustes. Šoigu sõnul plaanitakse kontrollõppused lõpetada kahe nädala jooksul.
"Kolme nädala jooksul toodi kaks armeed ja kolm õhudessantvägede koondist edukalt Venemaa läänepiirile lahingu-õppuste läbimiseks. Väed näitasid täielikku valmidust ning suutlikkust täita riigi sõjalise julgeoleku kindlustamiseks vajalikke ülesandeid," rääkis Šoigu.
Vene relvajõud alustasid 6. aprillil talvise väljaõppeperioodi kontrollõppustega. Siis teatati, et õppusi peetakse kõigis sõjaväeringkondades ning kokku toimub üle 4000 erineva õppuse.
Šoigu: NATO toob Vene piiri lähedale 40 000 sõjaväelast
Vene kaitseminister väitis, et Ameerika Ühendriigid ja teised NATO liikmesmaad paigutavad Venemaa läänepiiri lähistele täiendavalt 40 000 sõjaväelast ning 15 000 ühikut lahingutehnikat, muuhulgas strateegilise lennuväe üksusi.
"Praegu toimub USA üksuste toomine Põhja-Ameerika mandriosast üle Atlandi Euroopasse. Toimub Euroopas asuvate vägede ümberpaigutamine Venemaa piiride lähedale. Peamised jõud koonduvad Musta mere ja Läänemere regiooni," teatas Šogu.
Vene kaitseministri väitel tugevdatakse Poolas ja Balti riikides USA vägesid, võrreldes eelmise aastaga on kaks kord intensiivsem luuretegevus õhust ning poolteist korda merel.
"Alianss peab iga aasta Euroopas 40 suurt operatiivvalmisoleku üritust, millel on selgelt Venemaa-vastane suunitlus. Tänavu kevadel alustasid NATO relvajõud viimase 30 aasta kõige mahukamaid õppusi "Defender Europe - 2021"," rääkis Vene kaitseminister.
Šoigu sõnul suurendavad USA ja tema liitlased ka oma mere- ja maaväe üksusi Arktikas.
Venemaa on viimastel nädalatel viinud Ukraina idapiiri lähistele suurima koguse sõjaväeüksusi ja relvastust alates 2014. aastast, kui ta Krimmi annekteeris ning Donetski ja Luganski oblastis lahingud Ukraina vägede ja Venemaa-toetatud separatistide vahel puhkesid. USA ja teised lääneriigid on vägede praeguse koondamise pärast muret avaldanud ja Ukrainale toetust kinnitanud.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Interfax