Hunter Biden tõi isa õhtusöögile, kus osalesid kahtlased ettevõtjad

Joe ja Hunter Biden
Joe ja Hunter Biden Autor/allikas: SCANPIX/AFP/TASOS KATOPODIS

Joe Biden kohtus USA asepresidendina Washingtonis toimunud õhtusöögil oma poja Hunter Bideni Ukraina, Venemaa ja Kasahstani äripartneritega.

Õhtusöök toimus 16. aprillil 2015. aastal Cafe Milano nime kandva restorani privaatses aiatoas, teatas New York Post. Järgmisel päeval sai Hunter Ukraina energiaettevõtte Burisma juhilt Vadim Požarskilt meili, kus ettevõtja tänas Hunter Bidenit oma isa tutvustamise eest. 

Õhtusöök ja kirjavahetus tugineb Hunter Bideni poolt mahajäetud sülearvuti andmetel. Hunter Biden tõi oma arvuti 2019. aasta aprillis Delaware'i MacBooki remonditöökotta ja ilmselt unustas selle sinna. 

"Hea Hunter, aitäh, et kutsusid mind Washingtoni ja andsid võimaluse oma isaga kohtuda. See oli tõeline au ja rõõm," kirjutas Požarski 17. aprillil 2015.

Hunter teenis siis Burisma juhatuses 83 333 dollarit kuus. 

Hunter koostas kolm nädalat enne õhtusööki restoranis külaliste nimekirja. Nimekirjas oli ka Venemaa miljardär Jelena Baturina. Baturina abikaasa oli Moskva endine linnapea Juri Lužkov. 

Baturina maksis 14. veebruaril 2014. aastal Delaware'i osariigis asuvale ettevõttele Rosemont Seneca Thornton. Ettevõtte asutasid Hunter Biden ja endise USA välisministri John Kerry nõunik Devon Archer. 

Hunter kinnitas enne õhtusööki külalistele, et üritusel osaleb ka tema isa.

"Isa on kohal, kuid hoiame seda meie vahel," kirjutas Hunter Biden. 

Õhtusöök tekitab küsimusi, kui palju Joe Biden teadis oma poja sidemetest välisettevõtete ja riigiametnikega, teatas New York Post. 

Õhtusöögile oli kutsutud veel kolm Kasahstani ametnikku. Nende seas oli ka riigi suurima panga Kazkommertsbanki tollane esimees Marc Holtzman.

Pole selge, kes kõik lõpuks õhtusöögil osalesid. Archer saatis enne üritust Hunterile meilisõnumi, et Baturina ei saa tulla. Tema mees pidi siiski õhtusöögil osalema ja Baturinaga pidi Hunter kohtuma linnas. 

Pärast õhtusööki saatis Holtzman meilisõnumi: "Hunter, aitäh suurepärase õhtu eest. Ootan võimalust teha suurt koostööd."

Valge Maja pole veel õhtusööki kommenteerinud.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: