Hiina nõudis Leedult Taiwani tunnustamise eest saadiku tagasikutsumist

{{1628592120000 | amCalendar}}
Foto: Pixabay

Hiina nõudis teisipäeval, et Leedu kutsuks oma suursaadiku Pekingist tagasi, kuna Vilnius lubas Taiwanil luua endanimelise esinduse, Hiina peab seda aga provokatsiooniks.

Isevalitsev saareriik, mida Hiina peab enda territooriumiks, teatas juulis, et loob Vilniuses esinduse, mis hakkab kandma Taiwani, mitte Taipei esinduse nime.

Hiina kutsus tagasi oma suursaadiku Vilniuses ning nõudis, et Leedu oma suursaadiku Hiinast välja tooks.

"Vilniuse otsus lubada Taiwani esindust õõnestab rängalt Hiina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust, niisamuti "rikub see jultunult" Hiina ja Leedu diplomaatiliste suhete aluseid," teatas ministeerium.

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergise hinnangul on Hiina otsus kahetsusväärne ning vastupidiselt Hiina väidetele ei ole Leedu riivanud Hiina ühe riigi poliitikat.

"Ma olen kindel, et Leedul on õigus arendada majandussuhteid nii Taiwani kui ka kõigi teiste piirkonna riikidega. Me avame saatkonna Lõuna-Koreas, me juba
avasime saatkonna Austraalias. Tuleval aastal kavatseme avada saatkonna Singapuris. Leedu kavatseb laiendada oma haaret India-Vaikse ookeani piirkonnas. Me teeme seda edaspidigi. Fakt iseenesest on kahetsusväärne, nagu juba mainisin, ent kuivõrd tegu on kõigest konsultatsioonidega, loodame me, et veidi aja pärast taastub tavapärane olukord," rääkis Landsbergis

Peking on lubanud Taiwani ühel päeval vajadusel jõuga tagasi võtta.

Hiina on survet Taiwanile suurendanud alates 2016. aastast, mil riigi presidendiks valiti mullu tagasi Tsai Ing-wen, kes ei tunnusta Pekingi "ühe Hiina" poliitikat ja peab Taiwani iseseisvaks.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: