EPL: Laidmets vallandati hägusa tehingu tõttu

{{1637647680000 | amCalendar}}
Mart Laidmets
Mart Laidmets Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Haridus- ja teadusministeerium (HTM) vabastas haridus- ja noorteameti (Harno) peadirektori kohusetäitja ja endise ministeeriumi kantsleri Mart Laidmetsa ametist, kuna ta sõlmis ministeeriumi nimel riigile ebamõistliku lepingu Harno eelmise juhi Ulla Illissoni ettevõttega, kirjutas Eesti Päevaleht (EPL).

Ministeeriumi kantsler Kristi Vinter-Nemvalts ütles lehele, et Laidmets sõlmis ministeeriumi eest lepingu konsultatsioonifirmaga, andes läbipaistmatuid ja ebakorrektseid lubadusi, mis olid ministeeriumile rahaliselt ebamõistlikud. Kuigi ministeerium ei öelnud, mis need lubadused täpsemalt olid, ega nõustunud nimetama tehingu teist poolt, on Eesti Päevalehe andmetel tegu Illisoni ettevõttega Ilisson Consultancy.

Ehkki 2020. aasta kevadel sõlmitud lepingut ei tehtud lähedasega ning seega puudub seal korruptsiooni kahtlus, oli lepingu sõlmimise taga "segu valedest nõuannetest ja ebakompetentsusest", ütles Vinter-Nemvalts EPL-ile.

Kantsler rõhutas, et kuigi ministeeriumi tellitud analüüs varasemate juhtide sõlmitud lepingutest ja võetud kohustustest on veel pooleli, siis küsimus pole selles, kas Laidmets rikkus ministeeriumis kehtestatud reeglistikku. "Meil on alust arvata, et kui töösuhe oleks jätkunud, oleks kahju suurem. Meil on piisavalt tõendeid, et pidada tema käitumist ebakorrektseks ja läbipaistmatuks," ütles Vinter-Nemvalts.

Ministeeriumi kavandatava välisauditiga tahetakse teada saada, kas Laidmetsa sõlmitud tehing toob kaasa tagasimakse kohustuse.

Mart Laidmets teatas, et pole nõus ametist vabastamisega sel viisil, nagu see on toimunud, ja nende argumentidega, mida on selle põhjendamiseks kasutatud, ning kavatseb selle otsuse vaidlustada.

"Vabastati mind ametist sisuliselt üleriigilise pressiteatega poolteist kuud enne minu töösuhte ametlikku lõppemist. Kinnitan, et mulle teadaolevalt ei ole ma avalikku hukkamist väärt rikkumisi toime pannud," kirjutas Laidmets sotsiaalmeedias, lisades, et näeb enda vabastamise põhjuseid mujalgi kui avalikult esitatud etteheidetes.

"Kindlasti tuleb tõde välja selgitada, seda nõuavad juba avalikult esitatud etteheited. Loomulikult võib kiirete ja suurte otsuste juures ette tulla eksimusi ja tagantjärele on võimalik neid hinnata erinevalt. Eksimustest saab õppida ning – sõnan taas – , mistõttu kavatsen juba sellel nädalal otsuse vaidlustada."

Toimetaja: Mait Ots, Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: