Ukraina tahab, et NATO lükkaks Venemaa garantiinõude tagasi

{{1638530880000 | amCalendar}}
Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba
Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JONATHAN NACKSTRAND

Ukraina lükkab tagasi kõik katsed mõjutada teda loobuma NATO-ga ühinemise plaanist ning kõik Venemaa garantiinõuded piiril tekkinud pingete leevendamise tingimusena, ütles reedel välisminister Dmõtro Kuleba.

"Kiievi, kelle jaoks ei tule NATO liikmesusest loobumise lubadus kõne allagi, soovib, et USA ja tema liitlased lükkaksid Moskva säärased nõudmised tagasi," ütles Kuleba Stockholmis Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) kohtumisel.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles neljapäeval, et Moskval on vaja pikaajalisi julgeolekugarantiisid, mis peataksid NATO laienemise itta.

"Venemaal on vaja pikaajalisi julgeolekugarantiisid oma läänepiiridel", seisis Vene välisministeeriumi avalduses.

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) istungil ütles Lavrov: "Aeg on muuta õiged sõnad pikaajalisteks, juriidiliselt siduvateks julgeolekugarantiideks". 

"Venemaa kavatseb esitada konkreetsed ettepanekud lähitulevikus ning eeldab, et Lääs võtab neid tõsiselt," lisas Lavrov.

Ukraina hoiatas reedel, et Venemaa, kes on koondanud Ukraina piirile suure väe, võib alustada jaanuari lõpus ulatuslikku rünnakut.

USA ja tema liitlased on juba mitu nädalat süüdistanud Venemaad Ukrainasse tungimise plaanis ja tuhandete sõjaväelaste piirialale toomises.

"Kõige tõenäolisem aeg, mil eskalatsiooniks valmis jõutakse, on jaanuari lõpp," ütles Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov.

Minister lisas, et Ukraina luure analüüsib kõiki võimalikke stsenaariume.

"Ulatuslik pingestamine Venemaa poolt on võimalik," hoiatas ta.

Reznikovi sõnul on Venemaal alanud talvine väljaõppeperiood ning juba käivad õppused Ukraina territooriumi lähedal.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: