Euroopa suurendas juulis viiendiku võrra diislikütuse importi Venemaalt

Diisli tootmise tehas Irkutskis Venemaal
Diisli tootmise tehas Irkutskis Venemaal Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Vasily Fedosenko/File Photo

Naftat ja naftasaadetisi jälgiva ettevõtte Vortexa hinnangul on Vene diislikütuse eksport Euroopasse suurenenud 22 protsenti võrrelduna eelmise aasta juuliga, vahendab Financial Times.

Eurooplased importisid Venemaalt eelmine kuu ligikaudu 700 000 barrelit diislikütust, mis on suurem kogus kui juunikuus ja 22 protsenti kõrgem kui eelmise aasta juulis.

Naftat ja naftasaadetisi jälgiva ettevõtte Vortexa peaökonomisti David Wechi sõnul on Euroopa kaugel Vene diislikütuse asendamisest. Wech väljendas skepsist, et eurooplased suudavad ellu viia välja kuulutatud Vene diislikütuse sanktsioonide alla paneku.

Viimastel aastatel on Euroopa sõltuvus Vene diislikütusest kasvanud. Vortexa andmetel saabub üle poole regiooni diislikütusest Venemaalt. Euroopa diislikütuse kogutarbimisest katab Venemaalt pärit diislikütus 15 protsenti.

Enamus Euroopa diislikütusest pärineb rafineerimistehastest, kus töödeldakse ümber Euroopasse saabunud toornafta. Siiski on Euroopa rafineerimisvõimekus piiri peal, kuna seda vähendati koroonapandeemia ajal.

Wechi sõnul on võtmeküsimus USA rafineerimistehased, mis praegu keskenduvad suuresti bensiini tootmisele, kuid võiksid olla huvitatud ka diislikütuse tootmisest Euroopale. Motivatsiooniks võib osutuda diislikütuse kõrgem hind (35 dollarit barreli kohta) võrrelduna bensiiniga (20 dollarit barreli kohta) S&P Global Commodity Insights hinnangul.

Vaba rafineerimisvõimekust on ka Hiinal, kuid Hiina on suunanud oma nafta rafineerimise tehased tööle eelkõige kodumaise vajaduse rahuldamiseks.

Gaasi ja teiste elektri- ja sooja tootmise allikate hinna kasvu tõttu on paljud elektrijaamad Euroopas hakanud kasutama diislikütust, mis on samuti selle kütuse hinna kasvule kaasa aidanud.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: FT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: