Narva volikogu liikmed: kohtumine Kallasega oli sõbralik ja konstruktiivne

{{1662471600000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Narva linnavolinikud hindasid kohtumise peaminister Kaja Kallasega (RE) positiivseks, ütlesid Narva volikogu esimees Vladimir Žavoronkov ja Narva volikogu ajaloolise pärandi komisjoni juht Aleksei Jevgrafov. Kohtusse minek riigi vastu selgub kolmapäevasel Narva volikogu istungil.

Žavoronkov ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kohtumine oli sõbralik ja konstruktiivne.

Seda kas Narva linn valitsuse vastu kohtusse läheb, otsustab Narva volikogu kolmapäeval.

"Meil on lahkarvamused volikogus ja see ei ole veel otsustatud. On need, kes seda taotlevad, on ka vastuväiteid. Aga kõige tähtsam on see, et meie seisukoht, miks me tahame minna kohtusse, on nüüd arusaadav ja selge. Me ei ole nagu riigi vastased, see ei ole mingi hagi riigi vastu. Me kaebame ainult seda, kuidas see oli tehtud," rääkis Žavoronkov.

Tanki tahaksid volinikud Žavoronkovi sõnul tagasi saada. "Kui on võimalik teha samamoodi, nagu see on tehtud Viimsis. Kui tank saabub Narva muuseumi, siis oleks hea. See tank oli ikkagi meie oma," ütles Žavoronkov.

Aleksei Jevgrafov ütles ERR-ile, et arutelu oli avatud ja aus, aga et pärast kohtumist jäid kõik osapooled oma positsioonide juurde. "Peaminister rääkis kohe ära oma positsiooni ja seisukohad, tegi seda konkreetselt ja selgelt," ütles Jevgrafov.

Jevgrafov märkis, et Kallas rääkis, et isegi kui Narva otsustanuks ise tanki eemaldada, viinuks valitsus ikkagi selle Narvast minema.

Jevgrafovi sõnul ütles Kallas, et tanki T-34 Narva tagasi ei viida. Selle tõttu olekski vaja tanki ära viimist Jevgrafovi sõnul kohtus arutada, siis saaks teemale ka punkti panna.

Kallas: arutasime läbi, miks tank ei saa naasta Narva

Peaminister Kaja Kallas ütles, et kohtumine oli sisuline ja konstruktiivne.

"Esmalt arutasime veelkord läbi selle, miks tank, mis on ühtaegu nii tapamasin kui ka propagandarelv, ei sobi avalikku linnaruumi ega saa naasta Narva. Riik on pidanud kinni oma lubadusest teisaldada tank väärikalt ning sellele on leitud koht muuseumis, kus saab tutvuda ka asjakohase ajaloolise kontekstiga," sõnas Kallas.

"Ühtlasi rõhutasin, et riigi eesmärk on eemaldada kõik nõukogude sõjasümboolikaga monumendid üle Eesti aasta lõpuks. Siis saame selle teema jätta minevikku, kuhu see kuulub, nii et see ei tee avalikus ruumis enam kellelegi haiget. On aeg keskenduda tulevikule," märkis Kallas kohtumise järel.

Kallas kommenteeris ka ETV saates "Esimene stuudio" Narva osade volikogu liikmete plaan anda riik kohtusse.

"Mina ütlesin neile seda, et Eesti on õigusriik ja te võite seda teha. Kõik inimesed ja organisatsioonid, kes tunnevad, et nende õigusi on rikutud, võivad oma õiguste kaitsmiseks pöörduda kohtusse. Aga kui nad seda teevad, siis nad peavad mõistma, et see asi kestab edasi, tekitab uusi pingeid ja ülejäänud Eesti ei mõista seda. Ja ka Narvale ei ole vaja sellist vastandumist Eesti ja Narva vahel üles ehitada," rääkis Kallas.

Kallas rääkis, et volikogu esindajatega oli jutuks ka Ida-Virumaal elu arendamine ning see, millised mured inimestel Narvas on.

"Kuulasin, mis teeb venekeelsetele eestlastele haiget ning kus nemad tunnevad ebaõiglust. Olime samal meelel, et ajaloo õpetamine ja mineviku selgitamine, aga ka üksteisega arvestamine vajab rohkem tähelepanu. Mõistes hukka Venemaad, ei tohi me panna oma vene keelt kõnelevaid kaasmaalasi samasse patta. Sõltumata emakeelest elame Eestimaal kõik koos ja peame Eestit oma koduks," rõhutas Kallas.

Teisipäeva pärastlõunal käisid Narva volikogu liikmed Tallinnas Stenbocki majas kohtumas peaminister Kaja Kallasega. Juttu tuli teiste teemade seas tankimonumendi ja ka teiste monumentide eemaldamisest kolm nädalat tagasi Narvas.

Järgmine Narva linnavolikogu istung toimub kolmapäeval, 7. septembril kell 16. Volikogu päevakorras on 11 voliniku algatatud otsuse eelnõu, millega volikogu kohustab linnavalitsust pöörduma riigi vastu kohtusse.

Narva linnapea Katri Raik on öelnud, et kui volikogu enamus sellise kohustuse linnavalitsusele peaks panema, lahkub tema ametist.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: