Norstati uuring näitab Reformierakonna edu püsimist EKRE ees

Poliitikud Helir-Valdor Seeder (Isamaa), Siim Kallas (Reformierakond) ja Martin Helme (EKRE) riigikogus.
Poliitikud Helir-Valdor Seeder (Isamaa), Siim Kallas (Reformierakond) ja Martin Helme (EKRE) riigikogus. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna edu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ees püsib, samas Isamaa kasvatab vahet Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga, selgub uuringufirma Norstat kolmapäeval avaldatud küsitlustulemustest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 32,9 protsenti, EKRE-t 27,1 protsenti ja Keskerakonda 14,1 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Viimane nädal suuri muutusi erakondade toetusprotsentides kaasa ei toonud. Esikohal oleva Reformierakonna ning teisel kohal oleva EKRE vahe on viimasel kolmel nädalal püsinud 5-6 protsendipunkti vahel. Kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetus, mis kaks nädalat tagasi langes rekordiliselt madalale tasemel, on hetkel stabiliseerunud, kommenteeris tulemusi uuringu Norstatilt tellinud Ühiskonnauuringute instituut.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (8,8 protsenti), Isamaa (7,9 protsenti) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (6,2 protsenti). Kui Eesti 200 toetus oli nädalaga langenud 0,1 protsendipunkti võrra, siis Isamaal kasvanud 0,6 ja sotsidel langenud 0,7 protsendipunkti võrra.

SDE toetus on alates septembri keskpaigast püsinud pigem langustrendis ning kui veel septembri lõpus olid sotsid reitingutabelis Isamaast eespool, siis tänaseks jäädakse Isamaast 1,7 protsendipunkti kaugusele.

Erakonna Eestimaa Rohelised toetus on viimase uuringu kohaselt 1,1 protsenti ja
Parempoolsetel 0,8 protsenti.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 47 protsenti ja opositsioonierakondi 41,2 protsenti vastajatest.

Kui riigikogu valimised peaksid toimuma praegu, siis saaks Reformierakond riigikogus 37 kohta, EKRE 30 kohta, Keskerakond 14 kohta, Eesti 200 kaheksa kohta, Isamaa seitse kohta ning sotsiaaldemokraadid viis kohta.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös korraldatava uuringu viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 11. oktoobrist 5. novembrini ning kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti kodanikku.

Küsitluse maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad ning sellisel juhul on veamäär +/-1,46 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks SDE puhul +/-0,75 protsenti.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: