Ka rahandusministeerium jättis juristieksami eelnõu kooskõlastamata

{{1679553720000 | amCalendar}}
Õigus
Õigus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Lisaks siseministeeriumile jättis ka rahandusministeerium kooskõlastamata justiitsministeeriumis valminud juristieksami eelnõu. Kooskõlastusdokumendile oli aga teadmata asjaoludel tekkinud ka riigihalduse ministri Riina Solmani allkiri.

Rahandusministeeriumi kriitilisele seisukohale oli avaliku dokumendiregistri kohaselt lisaks rahandusminister Annely Akkermannile alla kirjutanud ka riigihalduse minister Riina Solman, kes on justiitsminister Lea Danilson-Järgi erakonnakaaslane Isamaas. Ministeerium leiab, et juristieksami seadus ei lahenda õigushariduse taseme ebaühtlase kvaliteedi probleemi.

"Tekitatakse nonsenss, kus juristieksamiga hinnatakse õigusametisse või -elukutsesse pürgija võimet rakendada oma töös Eestis kehtivat õigust õigusteaduse magistri tasemel, kuid juristieksamile võib tulla igaüks, kes on magister. Seega tühistatakse sisuliselt eelnõuga ülikoolides antav õigusteaduse magistri kraad," kirjutatakse seisukohas, mis on adresseeritud justiitsministeeriumisse "austatud proua/härra ministrile".

Rahandusministri ja riigihalduse ministri allkirjaga dokumendi kohaselt leiavad nad, et ühetaolise juristieksami korraldus ja hindamine ei pruugi olla sisuliselt proportsionaalne.

"Eksam on üheltpoolt liiga tsiviilõiguse poole kaldu ja teisalt ei võta arvesse ametikohast spetsialiseerumist, mis õigussüsteemi keerukuse arenguid arvestades on vältimatult jätkuv trend ja mitte valdkonnapõhiselt, vaid tänaseks tugevalt ka valdkondade sees. Täna tegutsevad turul advokaadibüroode kõrval mitmed valdkonnaspetsiifilist kvaliteetset õigusabi pakkuvad õigusbürood nii intellektuaalse omandi, riigihangete, andmekaitse, perekonnaõiguse vms valdkonnas, tehes seda keskmisele isikule kättesaadavama hinnaga. Kui eksam on üleüldine ja lihtne, ei pruugi see tõsta kvaliteeti ja aidata kaasa eelnõu eesmärkide saavutamisele."

Ja teisalt, kui eksam on range ja iga valdkonna osas nõudlik, tingib see õige pea ühiskonnas teenuskriisi ja hinnatõusu koos õigusabi kättesaadavuse alanemisega.

"Seega tuleks loobuda eesmärgist mugavalt kogu valdkonda ühetaolise eksamiga reguleerida ja pigem korraldada hindamist kas valdkonnapõhiste eksamitega või parandada magistriõppe kvaliteeti, kasvõi õppekava raames vaheeksami sisseseadmisega enne magistritööd."

Eelnõu kriitikana tuuakse ka välja, et eelnõu ja selle seletuskiri on vastuolulised ning jätkuvalt ei saa aru, kas ametnikud või töötajad, kes esindavad teenistus- või töösuhtes oma asutust, peavad juristieksami tegema või mitte. 

Samuti leitakse, et eelnõu seletuskirjast ei nähtu, et eelnõu oleks läbinud keeletoimetamist. Samuti ei selgu eelnõu juriidilist kvaliteeti kontrollinud jurist.

Lisaks siseministeeriumile ja rahandusministeeriumile on teravat kriitikat juristieksami kohta teinud ka õiguskantsler, juristide liit, kohtud ja ülikoolid. Juristieksamit toetavat seisukohta on väljendanud vaid riigipeaprokurör Andres Parmas.

Justiitsministeerium saatis mullu märtsis arvamuse avaldamiseks väljatöötamiskavatsuse, mille järgi peab tulevikus inimene, kes soovib asuda tööle advokaadi, prokuröri, kohtuniku, kohtunikuabi, notari, kohtutäituri või pankrotihaldurina, sooritama juristieksami. Sama nõue hakkaks kehtima inimeste kohtus esindamiseks.

Solman: mina seda ei allkirjastanud

ERR-i portaal leidis Akkermanni ja Solmani allkirjaga seisukoha rahandusministeeriumi avalikust dokumendiregistrist. Pärast selle refereeringut pöördus riigihalduse minister Solman ERR-i poole ja palus abi uudise korrigeerimisel.

"Oleme majas üle kontrollinud, minu allkirja sel kooskõlastuse vastusel ei ole. Seega ei saa ma uudises antud kujul osaleda. Annely Akkermann on allkirjastanud, mina mitte. Kuidas kooskõlastuskiri ilma minupoolse allkirjata üldse lendu läks, on iseküsimus," teatas Solman.

ERR juhtis ministri tähelepanu, et rahandusministeeriumist välja läinud kirja all on märgitud mustvalgelt: "Riina Solman, riigihalduse minister (allkirjastatud digitaalselt)."

Solman vastas: "Seda, kuidas dokument on saanud sellisel kujul majast välja, uuritakse. Minul istub kooskõlastuskiri kenasti postkastis punases ilma allkirjata. Võin ka sellest koopia saata. Ametnik kinnitas üle, et ma ei näe viirastust, nii ongi, dokument on allkirjastamata minu poolt."

Hiljem teatas ka ministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Elina Kink, et riigihalduse ministri kooskõlastust välja saadetud seisukohal ei olnud ning sellisel kujul ei oleks pidanud kiri majast välja minema.

"Vabandame nii riigihalduse minister Riina Solmani kui teiste asjasse puutuvate ees ning selgitame välja, kuidas selline asi sai juhtuda. Suure tõenäosusega on tegemist tehnilise veaga," ütles Kink, lisades, et dokument eemaldati registrist ning lisatakse korrektsena pärast vajalike kooskõlastuste ja allkirjade olemasolu.

Lisatud segadust tekitanud dokument:

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: