Eesti keele nõuetele vilistanud Ida-Viru kutsekooli direktor lahkub ametist

{{1687765980000 | amCalendar}}
Foto: Ida-Viru kutsehariduskeskus

Kuna Ida-Virumaa kutsehariduskeskus ei ole saanud hakkama eestikeelsele õppele üleminekuga ning on eiranud ka muid seadusi, lahkub kooli direktor Hannes Mets ametist, teatas haridus- ja teadusminister Kristina Kallas.

Haridus- ja teadusministeerium viis enda hallatavas Ida-Virumaa kutsehariduskeskuses läbi teenistusliku järelevalve ja leidis hulganisti puudusi õpilaste vastuvõtu korralduses, eestikeelse õppe korralduses, õppekavade täitmises ning õpetajate kvalifikatsioonis.

Minister Kristina Kallase sõnul oli olukord koolis nii üldise juhtimise, õpetajate kvalifikatsiooninõuetele vastavuse kui eesti keeles õpetamisega halb.

"Koolis toimuv õpe ei vasta seaduses sätestatule ja ei ole vastanud juba aastaid. Kuigi seaduse järgi on kutsekeskhariduse õppekeel eesti keel, õpetatakse Ida-Virumaa kutsehariduskeskuses valdaval osal kutsekeskhariduse õppekavadel nõutaval tasemel eesti keeles vaid eesti keele tunnis ja suur osa õppest toimub vene keeles. Sellises olukorras ei näe ma võimalust, et kooli juhtkond ei võta vastutust," selgitas minister.

Järelevalve tuvastas, et kooli kutseõpetajatest olid kesk- või keskeriharidusega 66 protsenti, mis ei ole kooskõlas seaduses sätestatuga, kuna kutseõpetaja kutsestandardi madalaimale tasemele vastavaid õpetajaid ei tohi koolis olla üle 20 protsendi. Järelevalves selgus ka, et riigikeeleoskus ei vastanud nõutud tasemele kolmandikul töötajatest.

Ministeeriumi teatel otsustas Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse direktor Hannes Mets lahkuda omal soovil alates esmaspäevast. Direktori kohusetäitjana võtab ajutiselt koolijuhi ülesanded üle HTM-i üldhariduspoliitika osakonna juhataja Ülle Matsin. Ministeerium on alustanud kutsehariduskeskusele uue koolijuhi otsimist.

Hannes Mets keeldus ERR-ile tema suhtes esitatud süüdistusi kommenteerimast.

Narva linnapea, endine Tartu Ülikooli Narva kolledži rektor Katri Raik möönab, et olukord õppeasutuses on väga halb, ent ammu teada.

"Väga murelikuks teeb see, kui vaadata noorte töötute statistikat, kus tõepoolest kutseõppekeskuse lõpetanud noored ehitaja erialal, IT-erialal, teeninduserialal on tööta. See ei ole normaalne pilt. /.../ Tuleb teha realistlik plaan ja liikuda kindlalt selles suunas, et õppetöö oleks märkimisväärselt eestikeelsem," sõnas Raik.

Õpilaste vastuvõtt kooli ja muu koolitegevus juhi vahetusega ei katke.

Ida-Virumaa kutsehariduskeskus on ainus Ida-Viru maakonnas tegutsev riiklik kutseõppeasutus. Sellel on õppekohad Jõhvis, Sillamäel ja Narvas. Tegemist on Eesti suuruselt teise kutsekooliga, kus õpib 2500 õpilast, täiendõppes osaleb 3000 inimest ja töötajaid on koolil 270.

Kool korraldab tasemeõpet teeninduse, tehnika, tootmise ja ehituse, informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogiate, ärinduse, halduse ja õiguse ning humanitaaria ja kunstide õppevaldkondades. Koolil on õpetamise õigus 23 õppekavarühmas.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: