Raamat: Elon Musk päästis Vene Musta mere laevastiku Ukraina rünnakust

Ukraina toetusüritus Saksamaal selle aasta veebruaris, kus kutsutakse üles Elon Muski toetama Ukraina armeed Starlink terminalidega
Ukraina toetusüritus Saksamaal selle aasta veebruaris, kus kutsutakse üles Elon Muski toetama Ukraina armeed Starlink terminalidega Autor/allikas: SCANPIX/Caro/Schuelke

Peatselt ilmuva Elon Muski biograafia kohaselt käskis ta peatada Starlinki satelliitinterneti ühenduse Krimmi poolsaare lähistel, takistades seega Ukraina meredroonide rünnakut Vene laevastiku vastu.

Elon Musk käskis eelmisel aastal salaja oma inseneridel peatada Starlink satellitside ühendus Krimmi poolsaare lähistel. See oli mõeldud tõkestama Ukraina salarünnakut Vene Musta mere laevastiku vastu, vahendas CNN Muski uuele biograafiale tuginedes.

Ukraina meredroonid kaotasid internetiühenduse lähenedes Vene laevastikule ja uhtusid siis poolsaarel kaldale, kirjutas raamatu autor Walter Isaacson. Muski otsuse tõttu pidid Ukraina valitsusametnikud talt anuma satelliitside ühenduse taastamist.

Elon Musk aga kartis, et Ukraina rünnakule Krimmi vastu järgneb Vene tuumarünnak. Musk ise tunnistas, et omandas selle arusaama läbi vestluste kõrgetasemeliste Vene ametnikega. Muski otsus ilmestas kuidas miljardärist on saanud oluline isik, keda USA valitsusametnikud ei saa eirata.

Muski Starlink satelliitside muutus Ukrainale oluliseks Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi tõttu. Venemaa ründas täpselt enne invasiooni mitmeid Ukraina kommunikatsioonisüsteeme. Samuti töötab Starlinki satelliitside ka siis kui mobiilside ja kaabli kaudu internetiühendus enam ei tööta.

Kui Ukraina relvajõud asusid Starlinki terminale kasutama Vene vägede vastu vastupealetungile minnes, siis hakkas Elon Musk Starlinkide andmise otsust kahetsema. "Kuidas olen ma selles sõjas?," küsis Musk raamatu autorilt. Musk rõhutas, et Starlink ei olnud mõeldud sõdade pidamiseks. Miljardäri sõnul oli Starlink mõeldud Netflixi ja koolitükkide, mitte droonirünnakute tarbeks.

Raamatu kohaselt suhtles Elon Musk seejärel Joe Bideni rahvusliku julgeoleku nõuniku Jake Sullivani, USA staabiülemate ühendkomitee esimehe kindral Mark Milley ja Venemaa suursaadikuga Washingtonis.

Elon Musk use väitis sotsiaalmeedia keskkonnas X (endises Twitteris), et Starlink ei deaktiveerinud oma internetiühendust Krimmi lähistel, vaid need alad polnudki lisatud aktiveeritud alade hulka. Muski väitel palusid Ukraina valitsusametnikud, et Starlink aktiveeritakse erakorraliselt Sevastopoli lähistel.

Musk kutsus samas lõimes Venemaad ja Ukrainat üles relvarahule, mis jätaks okupeeritud Ukraina alad Venemaa alla.

Ukraina presidendi kantselei ülema nõunik Mõhhailo Podoljak kritiseeris droonide internetiühenduse mittelubamist. Podoljak tõi esile, et Musk lubas oma sekkumisega Vene Musta mere laevastikul jätkata raketirünnakuid Ukraina linnade pihta.

Walter Isaacsoni biograafia Elon Muskist ilmub 12. septembril. Ta on varem kirjutanud biograafiaid Steve Jobsi ja Albert Einsteini kohta.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: