X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kallas lubas taotleda EL-i toetuste kasutamise pikendust

Peaminister Kaja Kallas.
Peaminister Kaja Kallas. Autor/allikas: Stenbocki maja

Peaminister Kajas Kallas ütles, et taotleb Euroopa Komisjonilt taaste- ja vastupidavusrahastu vahendite rakendamise tähtaja pikendamist, mis praeguste reeglite järgi peaks olema kasutatud 2026. aasta keskpaigaks. Samast rahastust finantseeritakse osaliselt ka õiglase ülemineku fondi, mille kaudu Eesti toetab investeeringuid Ida-Virumaale.

"Kui mul on esmaspäeval kohtumine Euroopa Komisjoni asepresidendiga (Tallinna külastava majanduse valdkonda kureeriva Valdis Dombrovskisega – toim.), siis kindlasti ma tõstatan ka selle küsimuse, et rahade kasutamise aega pikendada, et need asjad saaksid tööle," ütles Kallas neljapäeval valitsuse pressikonverentsil.

Peaminister ei täpsustanud, mis raha ta silmas peab, kuid oli varem pikalt rääkinud Euroopa Liidu õiglase ülemineku fondi vahendite kasutamisest uute töökohtade loomiseks Ida-Virumaale.

Õiglase ülemineku fondist osa tuleb koroonapandeemia tagajärgedest ülesaamiseks loodud taasterahastust Next Generation EU, mille vahendid laenas Euroopa Komisjon turgudelt ning mis peab olema eesmärgipäraselt kasutatud 2026. aasta augustiks. Teine osa õiglase ülemineku rahadest pärineb Euroopa Liidu mitmeaastasest (2021-2027) eelarvest (MFF).

Eesti saab EL-i taastekavade kaudu 953 miljonit eurot. Lisaks sellele moodustavad Next Generation EU vahendid üle poole õiglase ülemineku fondi (354 miljonit eurot) mahust, ehk 199 miljonit, mis tuleb 2026. aasta augustiks ära kasutada.

Õiglase ülemineku fondist abistatakse eelkõige neid piirkondi, mis satuvad rohepöörde käigus majanduslikult kõige raskemasse olukorda, Eestis on selle peamine sihtpiirkond Ida-Virumaa, kus põlevkivisektori kokkutõmbamine ähvardab sadu inimesi tööta jätta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: