Evecon rajab koos prantslastega Harjumaale Euroopa võimsaima akupargi
Eesti taastuvenergiaettevõte Evecon ja Prantsuse firma Corsica Sole rajavad aastaks 2025 Harjumaale kaks akuparki, mille koguvõimsus on 200 megavatti.
Akupargid rajatakse Saku valda Kiisale ja Raasiku valda Arukülla. Kiisal asub ka Eleringile kuuluv avariielektrijaam.
Akupark valmib 2025 ehk aastal, mil Eesti koos Läti ja Leeduga ühendab end lahti Venemaa elektrivõrgust ja Baltimaade võrgud ühendatakse Mandri-Euroopa võrguga. See peaks tagama võimalikuks hädajuhtumiks vajaliku sagedusreservi, hiljem saab akuparki kasutada taastuvenergia salvestamiseks.
"Meil tuleb ta Aruküla ja Kiisa alajaamade kõrvale. Kõrvaltvaatajatele või ütleme energeetikat mittetundva inimese jaoks tundub, et nad võivad olla isegi osa alajaamst. /.../ Tegelikult meie liitumispunkti ehitatakse juba Eleringi poolt välja, et me jõuaksime Venemaast desünkroniseerimise ajaks mõlemad pargid valmis 2025. aastaks," rääkis Eveconi tegevjuht Karl Kull.
"Me anname tuge elektrisüsteemile. Balansseerimis- ja sagedusreservide hoidmisega. /.../ Peamiselt me täna vaatame ikkagi seda, et oleks üks süsteem pidevalt sünkroonis. Kui süsteemil jääb võimsust puudu, siis tellitakse meilt, kui on üle, siis me hakkame seda tarbima," ütles Kull.
Kui Eestil on taastuvenergeetikas on juba piisavalt päikeseparke ja omajagu tuuleparke maal, siis salvetusvõimsusi veel pole.
"Hetkel on selliseid salvestuslahendusi tõesti väga väikses mahus ja väga üksikuid. Nii et nüüd ongi huvitav näha, kuida sellises mahus salvetuslahendused üsna kiires tempos kasutusele võetakse," ütles Eesti Taastuvenergia Koja juht Mihkel Annus.
Salvestusvõimused tulevad kasuks ka tarbijatele, sest puudujäägi korral tooksid ülikalleid elektrihindasid madalamale.
Kahe akupargi koguvõimsus on 200 megavatti ja 400 megavatt-tundi, mis tähendab, et vajadusel suudetakse tagada elektrivarustus 90 000 majapidamisele.
Tulevase akupargi ühendusi rajatakse juba praegu Eleringi poolt, akupargid saavad kasutuskõlblikuks vastavalt 2025. aasta teises ja kolmandas kvartalis. Esimest parki asutakse Kiisal rajama järgmise aasta kevadel, teist parki Arukülla 2024. aasta neljandas kvartalis. Kiisale tarnib Corsica Sole akud 2024. aasta lõpus.
Akupargiga saab kõikumistele elektrisüsteemis reageerida sekundite jooksul, ütles Corsica Sole uute turgude juht Jean-Gabriel Steinmetz. Võrgu sageduse tõusu või languse korral aitavad akud kiiresti salvestada või siis toota elektrit, et tasakaalustada muudatuse mõju.
Akupark on mitmest konteinerist koosnev patareide park, mis on kontrollitud juhtimise all. Sõltuvalt tootjast on ühes konteineris on sadu või tuhandeid akusid.
Akupargi nimeks saab Baltic Storage Platform. Eveconile osalus selles on 20 protsenti, ütles Eveconi tegevjuht Karl Kull.
Kliimaminister Kristen Michal ütles, et reserv- ja salvestusvõimsuste tekkimine Eestis on hea uudis ja eriti tervitatav on see, et seda teevad eraettevõtjad.
Eveconil endal on plaanis arendada 2024. aasta lõpuks välja 78 päikesejaama koguvõimsusega 1465 megavatti ning 2026. aasta lõpuks 20 tuuleparki võimsusega 1200 megavatti.
Corsica Sole on Prantsusmaa taastuvenergiaettevõte, mis loodi 2009 Korsikal. Ettevõte rajas oma esimese akupargi 2021. aastal.
2022. aasta detsembris avati Belgias Corsica Sole poolt arendatud Mandri-Euroopa suurim akupark. See rajati Euroopa elektrivõrgu stabiilsuse tagamiseks ehk sagedusreserviks. Salvesti suuruseks on 50 megavatti ja 100 megavatt-tundi.
Eesti Energia ebaõnnestus hiljuti rahvusvaheline hange suure mahuga energiasalvesti soetamiseks. Salvesti võimsus peaks olema 25 megavatti ja 50 megavatt-tundi, mis kataks täielikult ka Baltimaade sagedusreservi vajaduse. Eesti Energia ütles peale ebaõnnestunud hanget, et suursalvesti hankimisega plaanidega minnakse siiski edasi.
Toimetaja: Marko Tooming, Toomas Pott, Merili Nael