Starmer lubas uuendada usaldus- ja sõprussidemeid Euroopaga

Briti vastne peaminister Keir Starmer lubas neljapäeval kümnete Euroopa liidrite osalusel alanud tippkohtumist võõrustades teha koostööd kolleegidega, et taaskäivitada Brexiti tõttu halvenenud suhted.
"Me tahame teha tööd kõigi teiega suhete taastamise nimel, taasavastada meie ühised huvid ning uuendada usaldus- ja sõprussidemed, mis seovad Euroopa elu kangast," ütles Starmer Blenheimi palees alanud tippkohtumise avasõnavõtus.
Liidrid kogunesid tippkohtumisele, et kinnitada taas oma toetust Ukrainale ja võidelda hübriidsõja vormis tekitatud ebaseadusliku rände vastu.
Starmer ütles enam kui 45 Euroopa liidrile, et Suurbritannia on neile sõber ja partner. Leiboristide juht soovib parandada suhteid pärast tema riigi piinarikast lahkumist Euroopa Liidust oma konservatiividest eelkäijate ajal.
Euroopa ees seisab rida väljakutseid, millest peamised on aidata Kiievil tagasi lüüa Venemaa okupatsiooniväge ning lammutada laiali inimkaubandusega tegelevaid kuritegelikke ühendusi, mis toidavad rekordilist ebakorrapärast ebaseaduslikku sisserännet.
Lisaks neile teemadele on tippkohtumisel arutlusel ka energiajulgeolek ja demokraatlike ühiskondade kaitsmine.
Blenheimi palee on suursugune loss, mis oli Ühendkuningriigi teise maailmasõja aegse liidri Winston Churchilli sünnikoht ning asub Lõuna-Inglismaal Oxfordi lähedal.
Zelenski: Euroopa ühtsus viib tugevate otsusteni
Ukraina president Volodõmõr Zelenski sõnul on Ukraina jaoks äärmiselt tähtis olla kohal, eriti nende jaoks niivõrd raskel ajal, sõja ajal.
"Meie jaoks on äärmiselt tähtis säilitada ühtsust Euroopas, sest see ühtsus viib alati tugevate otsusteni," ütles Zelenski kohtumise eel.
Ukraina liider asub läbirääkimisi pidama umbes 45 Euroopa poliitilise kogukonna (EPC, European Political Community) liidriga, ent muu hulgas kohtub Zelenski ka Starmeri ja kuningas Charles III-ga.
"Me allkirjastame valitsustevahelise kokkuleppe Ukraina kaitse- ja tööstuskompleksi toetamiseks, arutame tuleviku kaitsekoostööd ja laiendame oma kaitsevõimeid," kirjutas Zelenski sotsiaalmeedias.
"Pärast täiemahulise sissetungi esimesi päevi on Ühendkuningriik olnud sammu võrra eespool oma otsusekindluses toetada Ukrainat. Sedalaadi meelekindlust vajame me Vene terrori peatamiseks," lisas ta.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg on esimest korda EPC kohtumisel, samuti on seal esimest korda Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) ja Euroopa Ülemkogu juhid.
Starmer: tippkohtumine annab stardi valitsuse uuele lähenemisele Euroopale
Leiboristid 4. juuli valimistel mäekõrguse võiduni viinud Starmer ütles, et ühepäevane tippkohtumine annab stardipaugu selle valitsuse uuele lähenemisele Euroopale.
Starmer ütleb veel liidritele, et tema valitsuse Euroopa-suhete taaskäivitamise keskmes on piirijulgeolek, märkis Downing Street avalduses.
Vastne välisminister David Lammy ütles teleülekandes antud usutluses neljapäeva hommikul, et olulisel kohal on Brexiti-järgsed suhted mitte ainult 27 kohalekutsutud EL-i liikmesriigiga.
Starmer nimetas ebaseaduslikku rännet kriisiks, mis mõjutab kõiki osalevaid riike. Enam kui 380 000 dokumentideta migranti ületas mullu Euroopa Liidu piirid ning kümned tuhanded jõudsid ka Suurbritanniasse.
Leiboristide liider lubas kõik Inglise kanalist Prantsusmaa poolt üle sõitvate migrantide taga olevad kuritegelikud ühendused purustada. Seni on õnnestunud neil mööda pääseda tooride valitsuste jõupingutustest, mida on juhtinud nii Boris Johnson, Liz Truss kui ka Rishi Sunak.
"Hõbekuuli pole," ütles tippkohtumisele saabumisel Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Päev varem hukkus La Manche'i ületamisel üks illegaalne migrant ning veel 71 päästeti Prantsuse ranniku lähistelt.
"Ma leian, et meie koostöö selle migratsiooni ennetamiseks enne kohalejõudmist on kõige tõhusam," ütles ta.
Starmer, kes toetas Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu 2016. aasta Brexiti referendumil, on välistanud Euroopa ühisturu, tolliliidu ja liikumisvabadusega taasühinemise.
Ent samas soovib ta Euroopa Liiduga läbi rääkida uue julgeolekuleppe ning veterinaarleppe üle, millest viimane aitaks kaasa piirikontrollile põllumajandussaaduste puhul. Samuti on tähtsal kohal parandada senist kaubanduslepet.
Starmer viib neil teemadel kohtumise ajal läbi mitu vestlusringi Euroopa liidritega, sealhulgas Macroniga.
Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel avaldas lootust, et sellega avatakse uus peatükk suhetes Suurbritanniaga.
Üks kõrgetasemeline EL-i ametnik ütles, et esimesed kontaktid uue leiboristide valitsusega on näidanud head õhkkonda, ent nüüd tuleb minna süvitsi.
Tema sõnul on Brüsselil nüüd vaja näha võimaliku uue julgeolekuleppe üksikasju, ent hoiatas, et EL ei kavatse taasavada Brexiti lepet Suurbritanniaga.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: AFP-BNS