Rumeenia kohus tühistas presidendivalimiste esimese vooru tulemused
Rumeenia konstitutsioonikohus tühistas presidendivalimiste esimese vooru tulemused, viidates luureandmetele, mille kohaselt korraldas Venemaa esimese vooru võitnud paremäärmuslasest kandidaadi toetuseks koordineeritud internetikampaania. Rumeenia kõrgeima kohtu otsuse kohaselt tuleb kogu valimisprotsess uuesti läbi viia.
"Rumeenia presidendivalimise protsess korraldatakse täielikult uuesti ning valitsus määrab vajalike sammude jaoks uue kuupäeva ja... kalendri," seisis kohtu avalduses.
24. novembril toimunud presidendivalimiste esimese vooru võitis ligi 23-protsendise toetusega Calin Georgescu, kes soovib lõpetada Rumeenia toetuse Venemaa sissetungi tõrjuvale Ukrainale.
Georgescu oli enne valimisi suhteliselt tundmatu ega olnud oma valimiskampaaniale mingeid kulutusi teinud, kuid tõusis sellest hoolimata esimese valimisvooru võitjaks. Georgescu võit oli üllatus, kuna tema toetus oli valimiseelsetes küsitlustes alla kümne protsendi, tekitades küsimusi, kuidas selline valimistulemus Euroopa Liidu ja NATO liikmesriigis võimalik on.
Rumeenia kõrgeima julgeolekunõukogu poolt kolmapäeval avaldatud dokumentides öeldakse, et riik oli valimisperioodil agressiivsete Venemaa hübriidrünnakute sihtmärk. Georgescu toetuskampaania hõlmas tuhandeid kontosid sotsiaalmeediaplatvormidel nagu TikTok ja Telegram, millel teda reklaamiti.
Venemaa on eitanud igasugust sekkumist Rumeenia valimiskampaaniatesse.
Pühapäeval toimuma pidanud presidendivalimiste teises voorus oleks paremäärmuslike vaadetega Vene-meelne kandidaat Georgescu pidanud vastamisi minema EL-meelse tsentristide liidri Elena Lasconiga.
Rumeeniat ohustab kaos
Reedene kohtuotsus viis riigi institutsionaalsesse kaosesse. Praeguse presidendi Klaus Iohannise teine ametiaeg lõppeb 21. detsembril ja on ebaselge, kes pärast seda kuupäeva riigipeaks saab.
Analüütikute hinnangul võib otsus õõnestada riigi institutsioone, vallandada tänavaprotestid ja lõpuks ohustada ka riigi läänemeelset kurssi. Veel pole ka selge, kas Georgescu lubatakse kordusvalimistel osaleda.
Esmaspäeval presidendivalimiste esimese vooru tulemused kinnitanud kõrgeim kohus ütles oma reedeses otsuses, milles valimised kehtetuks tunnistas, et püüab tagada valimisprotsessi aususe ja seaduslikkuse, lisades, et selle otsuse üksikasjalik selgitus avaldatakse hiljem.
Georgescu ei kommenteerinud otsust kohe, kuid lubas oma seisukoha teatavaks teha reede õhtul.
Opositsioonilise parempoolse alliansi Ühinenud Rumeenlaste (AUR) juht George Simion nimetas kohtuotsust riigipöördeks, lisades, et üheksa poliitiliselt määratud kohtunikku kardavad, et süsteemivälisel kandidaadil on võimalus saada presidendiks ja seetõttu otsustasid nad tühistada rumeenlaste otsuse. Simion tuli presidendivalimiste esimeses voorus neljandaks, misjärel tema ja AUR otsustasid toetada Georgescut.
Kohtu otsuse mõistis hukka ka Lasconi: "Põhiseaduskohtu otsus on ebaseaduslik, amoraalne ja purustab demokraatia olemuse - hääletamise."
Presidendivalimistel ootamatult kolmandaks jäänud sotsiaaldemokraadist peaminister Marcel Ciolacu aga toetas sammu, nimetades seda ainsaks õigeks lahenduseks.
Võimud asusid Georgescu kampaaniat uurima
Rumeenia organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise üksus DIICOT teatas pärast seda, kui oli saanud tutvuda valimiskampaania kohta kogutud uurimismaterjalidega, millelt võeti salastatuse piirang, et alustab Georgescu kampaania suhtes juurdlust.
"Prokurörid uurivad arvutite või arvutiprogrammide abil kuritegude toimepanemist, katseid häirida arvutisüsteemide toimimist ja katseid saada arvutisüsteemile ebaseaduslik juurdepääs," seisis DIICOT-i avalduses.
Ühes salastatuse alt vabastatud dokumendis ütles Rumeenia luureagentuur, et Georgescut reklaamiti massiliselt sotsiaalmeediaplatvormil TikTok koordineeritud kontode, soovitusalgoritmide ja tasuliste reklaamide kaudu. Georgescu on deklareerinud, et ta ei kulutanud oma kampaaniale peaaegu üldse raha.
TikTok eitab Georgescule erikohtlemist, öeldes, et tema kontot märgiti poliitiliseks kontoks ja teda koheldi nagu kõiki teisi.
Luureteenistus teatas ka, et Rumeenia ametlike valimiste veebisaitide juurdepääsuandmed avaldati Venemaa küberkurjategijate platvormidel. Juurdepääsuandmed hangiti tõenäoliselt seaduslike kasutajate ründamise kaudu või seadusliku koolitusserveri ärakasutamise teel, teatas agentuur. See lisas, et on tuvastanud enam kui 85 000 küberrünnakut, mille eesmärk oli ära kasutada süsteemi turvaauke.
Eksperdid prognoosivad pingete kasvu
Mõned eksperdid ennustavad, et Georgescul keelatakse uuesti kandideerida.
"On ülimalt tõenäoline, et kohus ei luba Calin Georgescu uuesti kandideerida," ütles Babes-Bolyai ülikooli politoloogiaprofessor Sergiu Miscoiu.
Selle aasta alguses keelas kohus ultranatsionalistide partei juhil ja Euroopa Parlamendi liikmel Diana Sosoacal presidendiks kandideerida, millega kohus ületas analüütikute hinnangul oma volitusi.
"Toimuvad tänavaprotestid, inimesed radikaliseeruvad ja olenevalt sellest, milline paremäärmuslik kandidaat jääb võistlustulle, koonduvad inimesed tema ümber," ütles Miscoiu.
Pühapäeval toimuma pidanud presidendivalimiste teine voor oleks olnud kolmas järjestikune valimispühapäevus pärast presidendivalimiste esimest vooru ja 1. detsembril peetud parlamendivalimisi, kus paremäärmuslikud parteid said kolmandiku kohtadest, kuigi valitsevad sotsiaaldemokraadid tõusid suurima rühmitusena ja loodavad moodustada koos EL-meelse koalitsioonivalitsuse.
Parlamendivalimis reedene kohtuotsus ei mõjutanud ja nende ausust pole kahtluse alla seatud.
Kohtu reedese otsuse järel kallinesid Rumeenia valuutavõlakirjad.
Iohannis lubas kuni uue presidendi valimiseni ametisse jääda
Rumeenia president Klaus Iohannis, kelle ametiaeg lõpeb 21. detsembril, ütles reedel, et jääb ametisse kuni uue presidendi valimiseni.
See tähendab, et Iohannis nimetab pärast 1. detsembri parlamendihääletust ametisse peaministri, kes moodustab uue valitsuse, mis otsustab presidendivalimiste kordusvalimiste ajakava.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: AP-BNS, Reuters