Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse juhiks saab Kristi Raik
Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse (RKK) nõukogu valis avaliku konkursi järel uueks asutuse direktoriks praeguse asejuhi Kristi Raigi, kes alustab tööd 1. jaanuaril 2025.
Kaitseuuringute keskuse nõukogu esimees, kaitseministeeriumi kantsler Kaimo Kuusk ütles, et Raik on keskuse juhi kohale väga tugev valik.
"Raik tunneb praeguse asejuhina peensusteni RKK ees seisvaid ülesandeid, on aidanud kaasa keskuse arengule ning on valmis asutuse juhtimise sujuvalt üle võtma. Tema analüüsid ja esinemised Venemaa täiemahulise sõja ajal Ukraina teemadel ning ulatuslik kogemus nii Eestist, Soomest, Brüsselist kui ka mujalt Euroopast võimaldab tal rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdina jätkata nii Eesti kui ka kogu Läänemere piirkonna julgeoleku- ja kaitsepoliitiliste positsioonide esindamist. Suur tänu praegusele juhile Indrek Kannikule, kes on hoidnud RKK lippu kõrgel. Soovin talle jõudu ja kordaminekuid Euroopa Liidu välispoliitikajuhi meeskonnas," ütles Kuusk.
Kristi Raik sõnas, et hindab kaitseuuringute keskuse senist tööd väga. "RKK-l on väga oluline roll Eesti kaitse, julgeoleku- ja välispoliitilise tegevuse mõtestamisel. Maailm meie ümber ei muutu lähiajal lihtsamaks ja rahumeelsemaks ning seda tähtsam on, et mõistaksime, kuhu oleme teel ning saaksime keskuses kaasa aidata sellele, et Eesti seisukohad ja huvid on esindatud erinevates rahvusvahelistes aruteludes, mis mõjutavad NATO, ELi ja meile oluliste liitlas- ja partnerriikide otsuseid," sõnas Raik.
Raik liitus RKKga aastal 2018, Eesti Välispoliitika Instituudi juhina. Aastast 2023 on ta RKK asejuht ja välispoliitika programmi juht.
Raigil on riigiteaduste doktori kraad Turu ülikoolist ja ta on Turu ülikooli rahvusvahelise poliitika dotsent. Ta on avaldanud arvukalt teaduspublikatsioone, raporteid ja analüüse Euroopa välis- ja julgeolekupoliitikaga seonduvatel teemadel.
Raik on varem töötanud muuhulgas Soome Välispoliitika Instituudis Helsingis ja Euroopa Liidu nõukogu sekretariaadis Brüsselis. Ta kuulub mitme rahvusvahelise mõttekoja nõukokku: näiteks Trans-European Policy Studies Association (TEPSA), Euroopa Välissuhete Nõukogu (ECFR), Saksamaa Välissuhete Nõukogu (DGAP).
Senine RKK direktor Indrek Kannik asub 1. jaanuarist 2025 tööle Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Kaja Kallase kabinetis strateegilise poliitika ja poliitanalüütika nõunikuna.
Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus on välispoliitika, julgeoleku ja riigikaitsega seotud teemadele spetsialiseeruv mõttekoda Eestis, mille eesmärk on olla Eesti, liitlaste ja partnerite julgeoleku- ja kaitsekogukondade jaoks piirkondlik teadmiste keskus. Peale mitmekülgse uurimistegevuse korraldab RKK Lennart Meri Konverentsi, kõrgemaid riigikaitsekursusi, iga-aastast Balti kaitsekonverentsi, Tallinna digitippkohtumist ning annab välja veebiajakirja Diplomaatia.
RKK nõukokku kuuluvad kaitseministeeriumi kantsler Kaimo Kuusk (esimees), välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov, riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Ahti Kuningas, riigikantselei julgeoleku ja riigikaitse koordinatsioonidirektor Erkki Tori, rahandusministeeriumi esindaja Eesti ELi esinduse rahandustalituse direktor Andres Kuningas ning meediaekspert Raul Rebane.
Kristi Raik kandideeris selle aasta maikuus ka Soome välispoliitika instituudi juhiks, ent ei saanud seda ametit.
Toimetaja: Aleksander Krjukov