Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Priit Kama: laagrikultuur on Eesti vanglatest kindlasti kadunud

Priit Kama Postimees/Scanpix
Priit Kama Postimees/Scanpix

Viru vangla endiste kinnipeetute ja endise töötajate sõnul valitseb vanglas kaasaegsetele võimalustele vaatamata endiselt vägivaldne vanglakultuur. Justiitsministeeriumi vanglate asekantsler Priit Kama kinnitas, et nn laagrikultuur on Eesti vanglatest kadunud, ehkki vägivaldsete kuritegude tõttu vanglasse sattunud vangide puhul on kalduvus sellele olemas. Samas on tema sõnul vanglates võimekus sellistele juhtumitele reageerida olemas.

"Loomulikult tuleb arvestada sellega, et kuna enamus vange, sh alaealisi ja noori, satub vanglasse ikkagi vägivaldsete kuritegude pärast, siis on paraku sellised kalduvused ka paljudel olemas, aga ka need vahendid, kuidas seda vaos hoida, sellele reageerida, on vanglates järjest paremini kasutusele võetud ja lihvitud."

Kama kinnitas, et laagrikultuur on Eesti vanglatest kindlasti kadunud. "Kui mõni noor alaealine või ka täiskasvanud vang üritab end Eesti vanglates kuidagi lubamatult teiste üle kehtestada, siis see leiab ikkagi kiire ja seadustele vastava vastureaktsiooni."

Tema hinnangul on vangid neis riikides, kus asju hoitakse kontrolli all vägivallaga, altimad oma rahulolu kinnitama.

"Kui rahvusvahelises plaanis võrrelda erinevaid vanglauuringuid, siis torkab silma see, et neis riikides, kus pigem hoitakse asju kontrolli all vägivalla teel – olgu see ametnikepoolne vägivallaähvardus või vangla poolt sallitud vägivald, on ka vangid oma arvamuste väljendamisel ja kaebuste esitamisel väga vaoshoitud ning kui neilt minnakse küsima, kas nad oma olukorraga rahul, kipuvad nad ütlema, et nad seda on."

Võimalus oma arvamust avaldada näitab Kama sõnul seda, et vangid tunnevad end vanglas turvaliselt.

„Paraku näitab see, et kui vangidel on võimalus öelda, et neile midagi ei meeldi või esitada kaebusi, seda, et üldjoontes tunnevad nad ennast siiski olulisel määral turvaliselt, kuna nad ei karda, et keegi hakkaks neile lihtsalt oma arvamuse väljendamise pärast kuidagi kätte tasuma."

Anonüümsetest süüdistustest rääkides sõnas Kama, et vajaka on jäänud konkreetsusest, mistõttu ei ole nende paikapidavust võimalik objektiivselt hinnata.

"Kui tegemist on endiste töötajatega, siis nende kohustus, juriidiline või moraalne, on sellised rikkumised välja tuua nii, et neid oleks võimalik ka vastavalt menetleda ja teha neist mistahes järeldus, mida seadus sellisel juhul nõuab," rääkis Kama ja kinnitas, et meie riigis ei ole võimalik kedagi tema arvamuse avaldamise pärast pikalt ja põhjalikult taga kiusata.

Ta kinnitas, et ametnikud on kaastöötajate rikkumisi välja toonud varemgi ja see on vanglateenistuses hinnatud praktika.

"Seda, kui räägitakse õiget juttu, kui tuuakse välja tegelikult tehtud vigasid, on vanglateenistustes alati hinnatud ja nende inimestega ei ole juhtunud midagi halba, vaid nad on ausate inimestena hinnatud."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: