Toom: Ratas on nõus halli passi omanikele kodakondsuse andma

{{1499244000000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Eurosaadiku ja Keskerakonna juhatuse liikme Yana Toomi sõnul ütles parteijuht ja peaminister Jüri Ratas, et on halli passi omanikele kodakondsuse andmise poolt. Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ütles, et halli passi küsimuses eriarvamusi ei ole.

"Minu tahe on, et suudaksime eristada, mis on koalitsioonilepe ja mis on erakonna positsioon, need ei pea ilmtingimata kattuma. Siin on Ratas teinud ühe hea asja öeldes, et on selle poolt, et andke halli passi omanikele tingimusteta kodakondsus. Koalitsioonileppes seda ei ole, aga see on erakonna seisukoht," ütles Toom kolmapäeval Eesti Päevalehes ilmunud intervjuus.

"Jutt käis sellest, et kõik halli passi omanikud, kes elasid Eestis enne taasiseseisvumist, peaksid saama Eesti kodakondsuse. Täpselt seda ta ütles, seda ma igati jagan," ütles Toom intervjuus "Aktuaalsele kaamerale".
"On erakonna positsioon, mida tuleks selgemalt esile tuua, isegi siis kui me täna ei saa seda teha (Toom peab tegemise all silmas koalitsioonilepingu järgi ellu viimist - toim.)," lisas Toom.

Mihhail Korb ütles ERR-i raadiouudistele, et nende tingimuste seas, mis lauale pandi, halli passi teemat ei olnud ja selle üle arutelu ei ole olnud. Korbi sõnul ei ole halli passi küsimus kohalike valimiste küsimus.

"Aga kui see küsimus oleks laua peale tulnud, siis meil lahkarvamusi ei oleks olnud," ütles Korb.

Ratas: kodakondsuspoliitika selle valitsuse ajal ei muutu

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas ütles, et kuigi ta toetab lihtsustatud korras kodakondsuse andmist halli passi omanikele, siis kodakondsuspoliitika selle valitsuse ajal ei muutu.

Ratase sõnul on küsimus selles, kas nad peavad tegema eesti keele eksami ja põhiseaduse eksami. "On olnud Keskerakonna fraktsiooni arvamus, et need inimesed, kes on elanud enne 20. augustit 1991 siin, ei peaks seda tegema."
Ratas rõhutas, et kodakondsuspoliitika selle valitsuse ajal ei muutu. "Ma väga loodan, et erakonnad tõstatavad selle üles enne riigikogu valimisi," lõpetas Ratas.

IRL kodakondsuse andmist halli passi omanikele ei toeta

Keskerakonna koalitsioonipartneri IRL-i esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul ei toeta nad halli passi omanikele Eesti kodakondsuse andmist.

"Isamaa ja res Publica Liidu seisukoht on siin läbi aastate olnud muutumatu ja on jätkuvalt muutumatu. Me ei pea õigeks muuta kodakondsus poliitika aluseid ja kehtivat kodakondsusseadust," ütles Seeder.

Toom ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et oma nimekirjaga valimistele minemine veel välistatud ei ole. "Välistatud ei ole midagi, kuigi ma arvan, et ruumi kokku leppida meil on. Ja seda ruumi on rohkem kui oli mõned päevad tagasi," ütles Toom.

Michal: järgiandmine kodakondsuses on negatiivne sõnum

Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaat Kristen Michal ütles, et järgmiandmine kodakondsuses annaks negatiivse sõnumi kõigile venekeelsetele eestlastele, kes on pingutanud, et teada põhiseadust ning tunda Eesti kultuuri.
"Eesti kodakondsuspoliitika aluste muutmine ja nullkodakondsus hallipassimeestele ei ole Eesti tee. Keskerakond saab ehk vaikiva toe Jevgeni Ossinovski sotsidelt, kuid sellega peaks ka niimoodi mõtleva seltskonna hulk piirduma.," kommenteeris Michal.

"Ühtse Venemaa leppe partner Keskerakond on lõpuks öelnud nagu tegelikult asi on - nemad toetavad hallipassimeestele kodakonduse andmise nullvarianti. Yana Toom nõudis ja Mihhail Korb ning Jüri Ratas on nõus. Erimeelsusi ei olevat. Selle teadaandega sai klaariks, et ükskõik, kas üks või kaks Keskerakonna nimekirja, mõlemal jätkub lepe Putiniga. Mõlemad on nõus kodakondsuse andma Eesti keelt oskamata ja põhiseadust tundmata," ütles Michal.

"Eesti kodanike enamus kodakondsuses nullvarianti ei toeta. See ettepanek on põhjus, miks sügisel avaldada Keskerakonnale valimistel umbusaldust. Kui neil selleks ajaks peale Jevgeni Ossinovski poliitilisi toetajaid enam on. Ning eks ka Helir-Valdor Seederil tule pikalt mõelda, kui sügavale ta on nõus Toomi ja Ossinovski kodakondsus ning keeldude poliitikaga minema. Pakun, et nullpunkt juba paistab," lisas ta veel.

Savisaar pole kandideerimiseks soovi avaldanud

ERR küsis Korbilt ka selle kohta, kui tõenäoline on, et erakonna eelmisest esimehest Edgar Savisaarest võiks saada Mihhail Kõlvarti asemel Lasnamäe esinumber kohalikel valimistel Tallinnas. Korb ütles, et Edgar Savisaar ei ole ise selgelt avaldanud soovi Keskerakonna nimekirjas kandideerida, aga erakond on talle korduvalt öelnud, et teda oodatakse erakonna nimekirja kandideerima.

"Niikaua kuni ta ise konkreetset initsiatiivi avaldanud ei ole, ei saa rääkida ka konkreetsest kohast nimekirjas. Aga mina usun, et Edgar Savisaar on nii tugev poliitik, et ta korjab oma toetajate hääled sõltumata sellest, millisel kohal ta nimekirjas on," lausus Korb.

Jüri Ratas kinnitas "Aktuaalsele kaamerale" samuti, et Keskerakonna esinumber Lasnamäel kohalikel valimistel on Mihhail Kõlvart.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: