Kodanikuühendus läks tselluloositehase kavandajate vastu kohtusse ({{commentsTotal}})

{{1505799180000 | amCalendar}}
Plaanitava tehase võimalik asukoht Tartu- või Viljandimaal.
Plaanitava tehase võimalik asukoht Tartu- või Viljandimaal. Autor/allikas: Est-For Invest / ERR

Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks andis esmaspäeval Tallinna halduskohtusse esmase õiguskaitse taotluse ja kaebuse, milles soovib ettevõtte Est-For Invest poolt kavandatava tselluloositehase rajamisega seotud haldusaktide tühistamist.

Kodanikuühenduse hinnangul on tegemist õigusvastaste dokumentidega, kuna eksitakse nii riikliku eriplaneeringu tingimuste kui kavandatava keskkonnamõjude hindamise protsessi seaduslikkuse vastu.

"Vaidlusalune planeering on käesoleval ajal alles oma algetappides, kuid selle läbiviimisel esineb praegu vigu, mille kõrvaldamata jätmine tekitaks olukorra, kus nii riik, Est-For kui kõik puudutatud isikud panustavad planeeringuga seoses suures mahus aega ja rahalisi vahendeid, ent suur osa tööst tuleks uuesti teha, kuna planeering oleks õigusvastane," märkis ühendus.

Ühendus pole rahul nii tselluloositehase riikliku eriplaneeringu algatamise kui keskkonnamõjude hindamisprotsessidega.

Nende hinnangul on riigi eriplaneeringu koostamise vältimatuks eelduseks, et vastava ehituse suhtes peab esinema riiklik või rahvusvaheline huvi, kuid seda, et puidurafineerimistehase rajamise osas esineks rahvusvaheline huvi, pole märgitud ei Est-For avalduses ega ka vastava korralduse seletuskirjas.

Üheduse väitel on Est-Fori esitatud taotluses puudusi, kuna avalduses on esitatud rida väiteid rajatava tehase mõju kohta, kuid puuduvad viited uuringutele ja allikatele, millel vastavad väited põhinevad.

Rahandusministeerium: tselluloositehase eriplaneering on õiguspärane

Rahandusministeeriumi sõnul ei ole tõene keskkonnaühenduse Eesti Metsa Abiks hinnang, et Est-For Invest OÜ planeeritava tselluloositehasega seotud haldusaktide ja riikliku eriplaneeringu näol on tegemist õigusvastaste dokumentidega.

"Rahandusministeeriumil ei ole praegu teavet kohtusse esitatud materjalide täpse sisu kohta, ega ka selle kohta, kas kohus võtab kaebuse menetlusse või mitte. Ajakirjandusest läbi käinud info põhjal saame etteruttavalt kinnitada, et meedia kaudu esitatud väited ei ole tõesed. Riigi eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise ettevalmistus on toimunud õigusaktide kohaselt," ütles rahandusministeeriumi planeeringute osakonna juhataja Tiit Oidjärv pressiteate vahendusel.

Oidjärve sõnul on planeeringu koostamise ja sellega paralleelselt mõjude hindamise protsessi mõte välja selgitada, millises asukohas ja millistel tingimustel on tehase rajamine võimalik.

"Vastava riigi eriplaneeringu algatamine on seaduse kohaselt valitsuse otsus, mille valmistab ette rahandusministeerium. Planeeringut ei algatata, kui on ette teada asjaolud, mis välistavad tegevuse elluviimise tulevikus. Nende asjaolude väljaselgitamiseks pöördus rahandusministeerium ka keskkonnaministeeriumi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poole," ütles Oidjärv.

"Ministeeriumid tõid välja teemad enda ministeeriumi valitsemisalas, millele tuleb planeeringu koostamisel tähelepanu pöörata. Ühtlasi nentisid ministeeriumid, et ei esine ühtki asjaolu, mis välistaks kavandatava tegevuse elluviimise juba enne planeeringuprotsessi algust ehk enne lahenduste väljatöötamist, mõjude hindamist ja muud mis planeeringuprotsessi juurde käib," ütles ta.

"Oleme kahepoolselt juba varasemalt kokku leppinud kohtumise keskkonnaühendusega Eesti Metsa Abiks, et selgitada asjaolusid enne, kui planeeringumenetlus sisuliselt algab. Esimesed planeeringuprotsessi raames toimuvad avalikustamised viime eeldatavasti läbi selle aasta lõpus. Lisaks soovime kodanikuliikumist kaasata konstruktiivselt planeeringuprotsessi ka siis, kui planeerimisprotsess on sisuliselt alanud," ütles Oidjärv.

 

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: ERR, BNSTartu ülikooli eetikakeskuse juhataja ja filosoofiateaduskonna dekaan Margit Sutrop.

Margit Sutrop esitas vastulause Jaak Aaviksoole

Emotsionaalseks läks arutelu tselluloositehase üle alles siis, kui ühele poolele hakkas tunduma, et võim ja PR sõidavad vastutustundlikest teadlastest üle, leiab professor Margit Sutrop vastulauses Jaak Aaviksoole.

Lehtsaar vastuseks Aaviksoole: olen TÜ teadlaste üle uhke

Jaak Aaviksoo: mul on oma alma mater'i pärast tõsiselt mure

Vladimir Velman

Velman: Putinist eluaegset presidenti kindlasti ei saa

Riigikogu väliskomisjoni liige Vladimir Velman prognoosib, et pühapäeval veel kuueks aastaks Venemaa presidendiks valitud Vladimir Putin ei võta ette Hiina teed, kus parlament kiitis heaks presidendi ametiaja piirangu kaotamise, mis sillutas tee eluaegsele ametile.

ARVAMUS
Vilja Kiisler

Vilja Kiisler: muinasjutt kolmest vennast

Vikerraadio päevakommentaari uus autor Vilja Kiisler kirjutas tänapäevase muinasjutu kolmest vennast, kellest kaks vanemat hülgasid noorima, kui ta ei ühinenud vanemate vendade vastuseisuga jõeäärsele tehasele.

"Aktuaalne kaamera".

Viktoriin: kui hästi tunned armastatud telesaateid?

Sel nädalal jagatakse Eesti filmi- ja teleauhindu, millele on nomineeritud ka hulk ERRi saateid. Pane end enne laupäevast Eesti "Oscarite" jagamist proovile ja vaata, kui hästi tunned sina armastatud telesaateid- ja nägusid.

Toomas Sildam

Toomas Sildam: valimiseelse välireklaami keeld on tarbetu

Poliitikud, lõpetage valimiseelse välireklaami keeld. 13 aastat tagasi kehtestatud piirang, et 40 päeva enne valimisi ei tohi välireklaami kasutada, on tobe, sisutu ja täiesti tarbetu, kirjutab ajakirjanik Toomas Sildam nädalakommentaaris.

ARVAMUS
PIKK INTERVJUU
Toomas Sildam ja Urmas Paet.

Urmas Paet: järgmise valitsuse puhul minevik enam ei loe

Reformierakonna aseesimees ja europarlamendi liige Urmas Paet jättis enam kui tunnises intervjuus vastuseta vaid ühe küsimuse. Ajakirjanik Toomas Sildam tahtis teada, kas ta eelistaks võtta endale taas  välisministri koha või jätkata Euroopa Parlamendi saadikuna.

Raamatud.

Kirjandusõpetaja ülevaade: sada aastat eestikeelset kirjandust

"Suud puhtaks" toimetus palus kolmapäeval eetris olnud kirjandusarutelu eel saata saatekülalistel nimistu teostest ja autoritest, mis on läbi kirjasõna kujundanud ning sõnastanud Eesti riigi ja rahva olemuse. Tallinna Reaalkooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Anu Kell koostas seevastu kommenteeritud ülevaate 20. ja 21. sajandi Eesti kirjanduselust, mida nüüd teiega jagame.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: