Hispaania eurosaadik: Puigdemont pingestab Belgias rahvussuhteid

Carles Puigdemont Belgia prantsuskeelses ringhäälingus RTBF.
Carles Puigdemont Belgia prantsuskeelses ringhäälingus RTBF. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hispaanlasest Euroopa Parlamendi liige ütles esmaspäeval, et Belgias võimalikku väljasaatmist ootavat Kataloonia tagandatud presidenti kasutatakse pingete kasvatamiseks prantsuskeelsete ja flaamikeelsete belglaste vahel.

Hispaania valitsevasse Rahvaparteisse kuuluv Esteban Gonzalez Pons on mitmetes pühapäevast alates tehtud avaldustes ja Twitteri postitustes sarjanud ka Belgia siseministri süüdistusi Madridi halvas toimetulekus kriisiga.

"Ei ole mingit konflikti Belgia ja Hispaania vahel, kuid on olemas sisekonflikt belglaste vahel, Flandria ja Valloonia vahel," lausus ta Hispaania televisioonis.

Hispaania keskvõimu tagandatud Kataloonia liidri Carles Puigdemonti saabumine Belgiasse eelmisel nädalal on põhjustanud probleeme peaminister Charles Michelile, kes valitseb koalitsioonis flaami separatistidega, kes tunnevad sümpaatiat Kataloonia iseseisvuspürgimuste suhtes.

Belgia siseminister Jan Jambon, kes kuulub rahvuslikku Uude Flaami Allianssi(N-VA), kritiseeris pühapäeval Euroopa Liitu, kes ei mõistnud hukka Kataloonia liidrite vahistamist.

Neljapäeval pani Hispaania kohus uurimise ajaks trellide taha kaheksa Puigdemont'i valitsuse ministrit, kes olid osalenud isesesvumisprotsessis.

Puidgemont ja neli Belgiasse pagenud eksministrit peavad ilmuma 17. novembril kell 14 Brüsseli kohtusse, kus toimub väljaandmisprotsessi esimene istung pärast viisiku vabastamist kautsjoni vastu pühapäeva õhtul.

"Flaamid on iseseisvusmeelsed ja soovivad Kataloonia protsessi õnnestumist," märkis Gonzalez Pons.

Ta süüdistas Jamboni kuulumises väidetavalt ksenofoobsesse erakonda, mis tegi Teise maailmasõja ajal koostööd saksa okupantidega .

Jambon põhjustas 2014. aastal skandaaali, öeldes, et flaami rühmitustel, mis tegid koostööd natsidega, "olid omad põhjused".

Puigdemont tunnistas möödunud nädalal, et läks Belgasse osaliselt seetõttu, et viia Kataloonia küsimus Euroopa südamesse, mis on kriisis toetanud Madridi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: