Valitsus otsustas idapiiri täielikult välja ehitada

Piiririba.
Piiririba. Autor/allikas: ERR

Valitsus arutas kabinetinõupidamisel idapiiri väljaehitamist ja selle oluliselt kallinenud maksumust ning otsustas, et idapiiri taristu tuleb rajada täispikkuses.

Idapiiri visooni väljaehitamine muutus esialgsest hinnangust oluliselt kallimaks ning ehitusprojekti kohaselt on plaanitud piiritaristu maksumus kokku 188 miljonit eurot. Ehituse lõplik hind selgub ehitushanke järel.

"Eesti piir peab olema kaitstud, hoitud ja valvatud, sõltumata esialgse kuluprognoosi vigadest. Julgeoleku tagamine on alati olnud riiklik prioriteet, kus ei saa teha järeleandmisi," ütles peaminister Jüri Ratas. Ta lisas, et Eesti idapiiri ehitus peab igal juhul jätkuma.

Siseminister Andres Anvelt sõnul aitab kaasaegne piiritaristu võidelda ebaseadusliku riiki sisse- ja läbirändega ja ära hoida illegaalset piirikaubandust.

Tema sõnul on oluline ka täpsem teadlikkus piiriolukorrast. "Eesti idapiir on ühtlasi Euroopa Liidu ja NATO välispiir ning selle väljaehitamisel me järeleandmisi teha ei saa," rõhutas ta.

Selleks, et liikuda oluliselt kallinenud idapiiri väljaehitamise otsustusprotsessiga edasi, soovib valitsus, et siseministeerium paluks Euroopa Liidu Piirivalveagentuurilt (FRONTEX) Eesti idapiiri tehnilise seire ja valvesüsteemi ning taristu kontseptsiooni tõhususe hinnangut.

FRONTEX-i hinnang annab rahvusvaheliste tippekspertide vastuse kavandatud piiritaristu aja- ja asjakohasusele.

Lisaks andis valitsus siseministeeriumile ülesande tellida piiritaristu väljaehitamise mahu ja kulu hinnang väliselt eksperdilt. Analoogset hinnangut soovib valitsus saada ka Riigi Kinnisvara AS-ilt.

Ühtlasi soovib valitsus hinnata ka piiritaristu väljaehitamise rahastuse taotlemise võimalikkust arvestades Euroopa Liidu finantsperspektiivi.

Valitsuskabinet jätkab idapiiri taristu väljaehitamise küsimuse arutelu esimesel võimalusel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: