Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pevkur: vaidlus idapiiri hinnakalkulatsioonide erinevuse üle on veider

Hanno Pevkur
Hanno Pevkur Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna esimees ja endine siseminister Hanno Pevkur teatas pühapäeval, et iga valitsus oleks kaks aastat tagasi politsei- ja piirivalveametilt (PPA) idapiiri väljaehitamise asjus samasuguse kalkulatsiooni saanud.

"Head “eksperdid”, kes te piiriehitust kritiseerida võtate. Hingake nüüd kõik koos kenasti sisse ja välja ning mõelge rahulikult, mille üle päriselt vaidlete. Kas tõesti on praegu aeg vaielda, miks kolme aasta tagune esialgne piiriehituse hinnaprognoos ei kattu selle hinnaprognoosiga, mis on tehtud nüüd, kui olemas maksimaalne teadmine Eesti, EL ja NATO välispiiri ehitamiseks. Selgeks saanud ootamatud tõrked ning läbitud väga põhjalik projekteerimine. Sellele lisaks tõdemus, et ehitushinnad on teinud vahepeal hüppe!?" kirjutas Pevkur pühapäeval Facebookis.

Pevkuri sõnul olevat selge, et igaüks, kes oleks olnud kaks aastat tagasi valitsuses, oleks saanud siis politsei- ja piirivalveametilt samasuguse kalkulatsiooni. "Kinnitan teile, et see hinnang anti mitte poliitikute emotsioonide, vaid ekspertide tolle hetke parima teadmise pinnalt. Ning arvestati ka faktiga, et piiri väljaehitamise tegelik maksumus selgub alles pärast põhjalikku eeltööd ja projekti valmimist ning ehitushankeid," lausus ta.

Endise ministri sõnul paneb teda imestama olukord, et erinevus kahe hinnakalkulatsiooni vahel on tekitanud tema meelest veidra vaidluse. "...kas me oleks pidanud kolm aastat tagasi üldse piiri ehitamisega alustama, kui me oleks teadnud, et see nii kalliks läheb. Et mis siis nüüd täpselt ikkagi toimub Poliitikutest “eksperdid” otsivad süüdlast, kes tahtis hakata nii kallist piiri ehitama?"

"Pidage ja mõelge palun uuesti, miks valitsus otsustas üldse selle suurprojekti ette võtta ja siis usutavasti mõistate isegi, et need vaidlused on täiesti kohatud. Julgeolekuolukord ei ole muutunud. Venemaa on jätkuvalt julgeoleku ja iseseisvuse oht nr 1 ja ei ole ette näha, et see muutuks," lisas Pevkur.

"Eesti Vabariigi piir ei ole mingi nipsasi, mida võib, aga ei pruugi endale lubada. Eesti Vabariigi piir, mis on ühtlasi Euroopa Liidu ja NATO välispiir, peab olema 100 protsenti kindel. See on fakt ja selle nimel ka eelmine valitsus töötas, pidades piiri väljaehitamist üheks oma prioriteediks. Ja ma loodan, et ka praegune valitsus saab aru, et see projekt ei saa peatuda, sõltumata sellest, et selle lõpphind kujuneb kallimaks kui prognoositi hetkel, mil silme ees olid vaid sajad kilomeetrid võsa," jätkas ta.

Pevkuri meelest tuleks anda PPA-le aega kaaluda, mida on vaja piiriehituses kindlasti ära teha ja millest on võimalik loobuda või edasi lükata. "Ja kui siiski ei saa millestki loobuda, siis tuleb see kulu vastu võtta ja ära teha. Kui vaja, siis tuleb ära jätta ka arusaamatu üleriiklik tasuta ühistransport ning keerata tagasi üle võlli keeratud aktsiisipoliitika, mille tõttu kaotab riik sadu tuhandeid eurosid nädalas jne. Korras riigipiir on riigi eneseuhkuse ja au küsimus."

Varem nimetas Pevkur PPA kalkulatsiooni "unistuste soovide kirjelduseks"

1. veebruaril, kui siseminister Andres Anvelt sai PPA-lt kalkulatsiooni, et Eesti idapiiri ehitus läheb seni arvatust üle 2,5 korra kallimaks, kommenteeris Pevkur teemat seisukohaga, et PPA hinnang idapiiri väljaehitamise kuludele on "pigem unistuste soovide kirjeldus."

"Kahtlemata on tegemist ebameeldiva üllatusega," ütles BNS-ile Pevkur, kommenteerides politsei- ja piirivalveameti kalkulatsiooni, mille kohaselt läheb idapiiri väljaehitamine arvatust üle 2,5 korra kallimaks.

"Paistab, et uus hinnang on pigem unistuste soovide kirjeldus ja praegu tuleks anda politsei- ja piirivalveametile ülesanne teha adekvaatne unistuste kärpimine," ütles Pevkur. "Piltlikult öeldes tuleb kaine talupoja mõistus appi võtta ja toreduslikud soovid projektist maha tõmmata."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: