Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

RB Raili aktsionärid heidavad Baiba Rubesale ette volituste ületamist

{{1517564220000 | amCalendar}}
Foto: Powerhouse

Rail Balticu raudteetrassi rajamiseks loodud kolme Balti riigi ühisettevõtte RB Rail aktsionärid väljendasid selle juhile Baiba Rubesale neljapäeval usalduse puudumist. Juhatuse esimehele heidetakse ette volituste ületamist, sooviga projekti koordineerimise asemel seda ise läbi viia. Rubesa keeldub tagasi astumast, tema jätkamist peab arutama ettevõtte nõukogu.

Kolme Balti riigi ühist trassiehitust koordineeriva RB Raili aktsionärideks on Rail Balticu regionaalsed ettevõtted Eestis, Lätis ja Leedus. Neist kaks, Eesti ja Leedu ei ole rahul Baiba Rubesa tegevusega ettevõtte juhina. Läti jäi erapooletuks.

"Aktsionäride koosolekul otsustasime avaldada rahulolematust ühisettevõtte juhatuse esimehele," kommenteeris Rail Baltic Estonia tegevjuht ja ühisettevõtte RB Rail nõukogu esimees Riia Sillave ERR-ile, nimetades seda mitte umbusaldusavalduseks, vaid usalduse puudumise avalduseks.

Sillave sõnul tunnustavad aktsionärid Rubesa tegevust projekti ettevalmistavas faasis. Etteheited puudutavad aga Rubesa erinevat arusaama oma tööülesannetest nüüd, mil kätte on jõudnud projekteerimisfaas.

"Ettevõtte juhatuse esimees näeb oma vastutusvaldkonda ja oma ülesandeid märksa suuremana ja laiemana kui seda on kokku leppinud kolm Balti riiki ja suuremana, kui seda on ratifitseerinud kolm parlamenti ehk et meie näeme koordineerijat koordineerijana, mitte projekti läbiviijana," selgitas Sillave.

"On olulised erimeelsused projekti juhtimise ja koordineerimise osas," ütles ka RB Raili Leedu osaniku Rail Baltica Statyba tegevjuht ning RB Raili nõukogu asejuht Karolis Sankovskis, kes nimetas avaldust siiski umbusaldamiseks. Täpsemaid põhjuseid Sankovskis ei nimetanud.

Riia Sillave kinnitusel on kolme Balti riigi koostöö raudtee kavandamisel siiski endiselt suurepärane.

Baiba Rubesa saatis ajakirjanikele täna avalduse, milles teatab, et on aktsionäride rahulolematusest teadlik. Ise keeldub ta tagasi astumast ja viitab, et on ära hoidnud huvide konflikti olukordi, kus nõukogu liikmed saaksid aktsionäridena võtta vastu otsuseid, mida kahel toolil istumine võimaldab.

Neljapäeval aktsionäride koosolekul umbusaldusotsust ei tehtud, sest ametlikus päevakorras seda polnud. Umbususaldusavaldus esitatakse ettevõtte nõukogule, mis otsustab Rubesa jätkamise ühisettevõtte juhina. Erakorraliselt võib nõukogu seetõttu koguneda ka plaanitust varem.

Riia Sillave, kes on korraga nii RB Raili aktsionäri esindaja kui ka nõukogu esimees, ütleb, et otsust, kas nõukogu peaks aktsionäride avalduse peale erakorraliselt kokku tulema, pole veel arutatud ning leiab, et juhul, kui Rubesal on kahtlusi huvide konfliktis, peaks ta sellest koheselt nõukogu teavitama.

Rail Balticu ehituse eest Eestis vastutav majandusminister Kadri Simson teatas kirjalikult, et Rail Baltic on jõudnud projekteerimise faasi ja edasi tuleb liikuda võimalikult kiirelt ja koordineeritult.

"Ühisettevõtte nõukogul tuleb uue juhi konkurss varsti välja kuulutada igal juhul, kuna praeguse juhi volitused lõppevad sügisel nagunii," kommenteeris Simson.

Läti peaminister Māris Kučinskis on avaldanud soovi arutada Rubesa sobivust oma kohale oma Eesti ja Leedu ametivendade ehk peaministrite Jüri Ratase ja Saulius Skvernelisega, et kuulda põhjendusi Rubesa umbusaldamiseks.

Rubesa valiti RB Raili juhiks 2015. aasta oktoobris.

RB Rail on loodud Rail Balticu projekti keskseks koordineerimiseks. Selle aktsiad kuuluvad võrdsetes osades Eesti RB Rail AS-ile, Läti SIA-le Eiropas Dzelzceļa Līnijas ja Leedu UAB-le Rail Baltica Statyba.

Rail Balticu projekt näeb ette Euroopa rööpmelaiusega raudtee ehitamise Tallinnast Poola-Leedu piirini.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: