Grippi haigestunud tekitavad EMO-des pikki järjekordi
Grippi haigestunud tekitavad järjekordi erakorralise meditsiini osakondades (EMO), kuna lähevad esmalt sinna abi saama. Arstid rõhutavad aga, et gripi esmast ravi peaks püüdma kodus ise teha või kui see ei aita, pöörduma perearsti poole. EMO-sse tuleb minna raskete sümptomite või tüsistuste korral.
Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) erakorralise meditsiini keskuses on järjekorrad muidu ka, kuid praegu on gripihooaeg ja seepärast on seal ooteaeg isegi kuni kuus tundi, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Inimesed arvavad sageli, et gripi sümptomite - väga kõrge palavik, mis püsib kolm kuni viis päeva, kuiv köha ning lihase- ja liigesevalu - tõttu peaksid nad minema EMO-sse. Tegelikult see nii ei ole.
"Tullakse lihtsalt kõrge palavikuga, aga kõrge palavik ei ole näidustus EMO-sse pöördumiseks. Võiks tulla need, kellel on tekkinud hingamisraskus või ekstreemsem nõrkus, et nad ei jõua näiteks ise tualetti minna. Nemad võivad pöörduda. Ja loomulikult need, kellel on kroonilised kaasuvad haigused, nendel võib gripp avalduda oluliselt tõsisemalt," selgitas PERH-i arst Ragne Ole.
Kuigi gripi olemasolu oli laupäeval patsientide rohkusest tunda ka Tartu Ülikooli Kliinikumi erakorralise meditsiini osakonnas, ei loogelnud kliinikumi uksest siiski välja pikka järjekorda.
Perearst Diana Ingerainen tõi välja, et lõppeval nädalal on arstide koormus kõvasti kasvanud ja gripihaigeid käib perearstide juures palju. Tuleb ka neid, kes loodavad veel vaktsiinist abi saada
"Aus vastus on, et nüüd on ikka selgelt hilja. Ega ilma asjata nakkushaiguste arstid, perearstid ei räägi, et gripi vaktineerimine tuleb teha enne haiguspuhangut. Selleks, et vaktsiin toimiks, on vaja aega, et tekiks antikehad," rääkis Ingerainen.
Tema sõnul on vaktsiin nagu liikluskindlustus, aga mitte kaskokindlustus ehk alati ei aita ka see kui vaktsiin on tehtud. Seepärast tuleb hoolikalt käsi pesta ja neid desinfitseerida, et grippi vältida.
Kui aga inimene haigestub, siis tuleb arvestada, et gripp kestab viis kuni seitse päeva.
"Kui te jääte haigeks, siis ärge proovige kuhugi tormata, EMO-sse või kuhu iganes. Kõigepealt tegeleda enda või enda lähedasega, võtta vastavaid ravimeid, võtta hoog maha, püsida toas, püsida voodis," ütles Ingerainen.
Lastel ja eakatel tasub siiski ka gripi korral haiglasse pöörduda
Pärnu haigla erakorralise meditsiini osakonnas ootas laupäeval pärast keskpäeva paar inimest, aga arstide kinnitusel on gripp ka Pärnus kohal.
"Gripp on kohal. On igasugu muid viirushaigusi, aga gripp on ka. Siin EMO-s teeme kiirtesti ja on olnud positiivseid vastuseid, et on gripp," kinnitas Pärnu haigla arst Maarit Sirel.
Tema sõnul ei peaks gripi korral kohe haiglasse tormama. "Kui teil on ühte sorti gripp, A-tüüpi, siis võite siit hankida B-tüüpi ja vastupidi. Kõigepealt tuleks siiski kodus püsida ja end vanade heade rahvalike meditsiininippidega tohterdada," ütles Sirel.
Lapsed ja eakad inimesed peaksid siiski kohe arsti juurde minema.
"Eriti väikelapsed ja vanainimesed, kellel on kaasuvad haigused ka teada. Nendel tasuks pöörduda, kuna nendel võib gripi läbipõdemine olla raskem kui tavainimestel," rääkis Pärnu haigla arst Eneli Anvelt.
Tema sõnul aga praegu nii palju gripihaigeid ei ole, et oleks põhjust paanikaks.
Toimetaja: Merili Nael