Armeenias jätkusid pühapäeval meeleavaldused

{{1524992580000 | amCalendar}}
Foto: Gleb Garanich/Reuters/Scanpix

Armeenia valitsev Vabariiklik Partei ei takista protestide liidril Nikol Pašinjanil peaministriks saamast, kui kõik kolm opositsioonifraktsiooni teda toetavad.

Üle kahe nädala kestnud meeleavaldused jätkusid ka pühapäeval mitmes linnas ning Pašinjan rõhutas, et peaministri kohusetäitja Karen Karapetjani jätkamine ei tule kõne allagi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Poliitiline kriis kestab vähemalt teisipäevani, kui parlament peaks erakorralisel istungil valima valitsusjuhi. Praegu on peaministri kandidaadiks esitatud vaid Nikol Pašinjan.

Armeenia liberaaldemokraadid kutsuvad Pašinjani peaministriks valima

Armeenia liberaaldemokraatlik partei Ramkavar-Azatakan tegi pühapäeval parlamendile ettepaneku nimetada 1. mail uueks peaministriks protestijuht ja opositsioonierakonna Elk parlamendifraktsiooni juht Nikol Pašinjan.

"Me kutsume valima Nikol Pašinjani 1. mail peaministriks ja tegema talle ülesandeks uue ajutise valitsuse moodustamine, et tagada valitsusorganite katkematu töö," ütles erakond avalduses.

Selles manitsetakse Pašinjani tegutsema rangelt põhiseaduse alusel, hoolimata sellest, mida nõuavad tema toetajad, ning tegema tihedat koostööd Armeenia ja Mägi-Karabahhi presidendiga ning armeenia kiriku katoolikusega.

Ramkavar-Azatakan tõi esile sammud, mida oodatakse uuelt peaministrilt.

Ta peaks saatma laiali parlamendi ja tegema presidendile ettepaneku kuulutada välja uued parlamendivalimised. Enne valimisi tuleb viia valimisseadused kooskõlla demokraatlike normidega ning esitama seaduseelnõud, mis suurendaksid presidendi võimu ja piiraksid "peaministri ülivõimu", loetles liberaaldemokraatlik erakond.

Pašinjan arutas presidendiga poliitilist olukorda

Armeenia protestiliikumise juht Nikol Pašinjan kohtus pühapäeva hommikul president Armen Sargsjaniga, et arutada riigis tekkinud poliitilist olukorda.

"Me arutasime sisepoliitilist olukorda, viimaseid sündmusi ja võimalikke lahendusi," ütles Pašinjan Facebookis.

Jerevanis ja mitmes teises Armeenia linnas on alates 13. aprillist toimunud ööpäevaringsed meeleavaldused ekspresident Serž Sargsjani peaministriks nimetamise vastu. 23. aprillil astus Sargsjan valitsusjuhi kohalt tagasi, peaministri kohusetäitjaks määrati Vabariikliku Partei liige Karen Karapetjan. Sellest hoolimata protestid jätkusid.

Pašinjan nõuab kõigi vabariiklaste eemaldamist võimult ja uue peaministri valimist.

Armeenia parlament arutab peaministri valimise küsimust 1. mai erakorralisel istungil.

Pašinjan lubab säilitada suhted Moskvaga

Nikol Pašinjan kinnitas pühapäeval Vene riigiduuma saadikutega kohtudes, et peaministriks saades jätkab ta Moskvaga suhete arendamist, teatas uudisteagentuuri Interfax korrespondent Jerevanist.

Pašinjan kohtus Jerevani külastava Vene delegatsiooniga, mida juhib duuma SRÜ asjade, Euraasia integratsiooni ja kaasmaalaste komisjoni esimees Leonid Kalašnikov.

"Jerevan ei muuda oma pliitikat EAEU (Euraasia Majandusliidu) ja CSTO (Kollektiivse Julgeolekuleppe Organisatsiooni) liikmesuse küsimuses," ütles Pašinjan.

"Armeenia jätkab Venemaaga suhete arendamist."

Protestiliider lubas arendada suhteid Venemaa, EL-i ja USA-ga

Pašinjan kinnitas pühapäeval meeleavaldusel, et Jerevan soovib arendada suhteid nii Venemaa, Euroopa Liidu, USA kui Hiinaga.

"Kohtumine Vene riigiduuma delegatsiooniga (pühapäeval) oli väga tõhus. Kohtumine leidis aset südamlikus õhkkonnas, me läksime lahku sõpradena," ütles Pašinjan Jerevani Vabariigi väljakul meeleavaldajatele.

"Me hoogustame ka meie suhteid kõikides suundades, laiendame suhteid Euroopa Liidu, USA, Hiina, Iraani ja Gruusiaga. Selleks on kõik eeldused olemas," lisas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: