Pašinjani ei valitud Armeenia peaministriks

{{1525190460000 | amCalendar}}
Foto: Asatur Yesayants/Sputnik/Scanpix

Armeenia parlament hääletas opositsiooniliidri Nikol Pašinjani ajutiseks peaministriks kinnitamise vastu.

Võimupartei teatas juba varem, et ei toeta protestijuhi Nikol Pašinjani saamist uueks peaministriks.

"Me hääletame Nikol Pašinjani kandidatuuri vastu," ütles Vabariikliku Partei parlamendifraktsiooni juht Vagram Bagdasarjan seadusandjatele pärast seda, kui Pašinjan oli hoiatanud "poliitilise tsunami" eest juhul, kui saadikud ei toeta tema saamist uueks peaministriks.

Vabariiklastel on Armeenia parlamendis 58 kohaga absoluutne enamus.

Pašinjani poolt hääletas 45 parlamendisaadikut. Vaja oleks olnud 105-liikmelises parlamendis 53 häält.

Pärast hääletust suundus Pašinjan oma poolehoidjate juurde, kes ootasid parlamendi ees kogu päeva hääletustulemust.

Pašinjani sõnul hävitas Vabariiklik Partei end parlamendiaruteludega uue peaministri üle. Ta ütles, et võimupartei ületas enesehävituse piiri, millest pole enam võimalik tagasi pöörduda.

"Pole ühtegi stsenaariumi, milles rahvaliikumine ei saaks võita. See on ainult aja küsimus," lisas ta.

Pašinjan oli ainus kandidaat peaministri kohale. Tema kandidatuuri seadis üles opositsioonierakond Elk.

Pašinjan kutsus üles transpordisõlmede tõkestamisele

Pašinjan kutsus teisipäeval toetajaid üles tõkestama kodanikuallumatuse näitamiseks tähtsamad transpordisõlmed, mille seas ka lennuväli.

"Alates homsest kell 08.15 peaks kõik teed olema blokeeritud, ma kuulutan välja üldise tööseisaku," ütles Panišjan Jerevanis kogunenud rahvahulgale.

"Revolutsioon jätkub," kinnitas protestijuht.

Inimesed avaldasid survet Pašinjani peaministriks kinnitamiseks

Üle 20 000 inimese vastas meeleavalduste liidri Nikol Pašinjani kutsele tulla Jerevani Vabariigi väljakule, et avaldada survet tema kinnitamiseks peaministriks. Korduvalt kõlasid üleskutsed saadikutele nii ka teha, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Inimesed on tema selja taga. Meie toetame teda! Arvan, et ta võidab ning kui ta seda teeb, siis rahvas võidab ka. Oleme rahumeelsed inimesed, tahame luua, elada ja armastada," rääkis meeleavaldaja Šušan Kirakosian enne parlamendis toimunud hääletust.

105-kohalises parlamendis on Pašinjanil kokku vaid 47 saadiku toetus, seega vajas ta vähemalt kuue saadiku häält valitseva Vabariikliku Partei ridadest.

"Saan aru, et hääletus läheb nii nagu inimesed tahavad. Rahval on süsteemist ja Vabariiklikust Parteist kõrini," ütles Gyumri elanik Kratš Melkonian hääletuse eel.

"Loodan, et Pašinjan saab peaministriks. Seda me siin ootamegi. Oleme rõõmsad, kui temast saab meie juht," ütles pensionär Amalia Tšaviesian.

Pašinjan pidas parlamendis ka kõne, milles hoiatas, et ekspresidendid Serž Sargsjan ja Robert Kotšarjan plaanivad võimu enda kätte tagasi võtta. Pašinjan hoiatas, et kui saadikud rahvast ei kuula, siis on riiki tabav inimeste pahameel võrreldav hiidlainega.

Juba enne hääletust oli opositsioonisaadik veendunud, et kui peaministrit ei kinnitata, siis protestid jätkuvad.

"Siin on küsimus riigis, omariikluses. Loodan, et vabariiklastel on poliitilist tahet hääletada meie riigi, arengu ja demokraatliku Armeenia poolt," rääkis opositsioonilise Exiti liige Edmon Marukian. Kui nii ei lähe, jätkavad inimesed tema sõnul meeleavaldusi.

Nikol Pašinjan rõhutas oma kõnes ka seda, et kaitsekulutusi tuleb suurendada ning Armeenia peab taastama sõjalise tasakaalu Aserbaidžaaniga. Samas ta lubas, et tema võimule saades hoiab ta häid suhteid Moskvaga.

Ennetähtaegsed valimised peaksid tema sõnul toimuma juba kahe kuu jooksul ehk enne 1. juulit.

Pašinjan: Armeenia peab taastama sõjalise tasakaalu Aserbaidžaaniga

Armeenia kaitsekulutusi tuleb suurendada ja riik peab taastama sõjalise tasakaalu Aserbaidžaaniga, ütles protestiliider ja peaministrikandidaat Nikol Pašinjan teisipäeval parlamendi erakorralisel istungil.

"Armeenia sõjalised kulutused peavad vastama piirkondlikule olukorrale. Ma usun, et Armeenia peab suurendama oma sõjalisi kulutusi," ütles ta. "Me peame taastama sõjalise tasakaalu Aserbaidžaaniga."

Esmaspäeval ajakirjanikega kohtudes ütles Pašinjan, et Armeenia vajab suhete stabiilsemaks muutmiseks Aserbaidžaaniga tugevat sõjaväge.

"Aserbaidžaan ajab ebakonstruktiivset ja agressiivset poliitikat. Meie ülesanne on tugevdada sõjaväge, kõrgendada lahinguvalmiduse taset. See on ainus viis Aserbaidžaani tagasisaamiseks konstruktiivsesse sängi," ütles Pašinjan esmaspäeval ajakirjanikele.

Opositsioonijuhi sõnul peavad Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Minski rühma kaaseesistujariigid "soodustama Bakuu agressiivse retoorika lõpetamist ja selle naasmist läbirääkimiste raamidesse".

Pašinjan ütles ka: "Toetan täielikult Mägi-Karabahhi võime ja rahvast".

Toimetaja: Merili Nael, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: