Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Res Publica looja: uue Vabaerakonna loomisega edu ei saavuta

Tõnis Kons
Tõnis Kons Autor/allikas: Erakogu

Erakonna Res Publica asutaja Tõnis Kons arvas, et kui uus poliitiline ühendus "Eesti 200" peaks tahtma parteina edu saavutada, tuleb latt seada vähemalt valimiste võitmise ja valitsuse moodustamise tasemele. Maailmavaate ja liidrite puudumine tema sõnul sellele hetkel ei viita.

"Kui me räägime niiöelda uue vee toomisest poliitikasse ja loeme ka siin manifestist soovi algatada mitte ainult debatte, vaid ka teha reforme ja otsuseid olulistel teemadel, siis see ei õnnestu kuidagi, kui tuua poliitikasse üks järjekordne Vabaerakond. Ambitsioon peaks olema oluliselt kõrgem, mitte vähem kui valimiste võitmine ja valitsuse moodustamine. Ja see tähendab, et tuleb konkureerida Reformierakonna ja Keskerakonnaga," ütles Kons ERR-ile.

Küsimusi tekitab Konsis ühenduse puhul maailmavaate puudumine. "Minu hinnangul on vaja poliitikas toimetamiseks tugevdada just maailmavaatelist debatti, sest poliitilised valikud on maailmavaatelised. Meil ei ole vaja mitte juhuotsuseid, vaid meil on vaja tugevdada maailmavaatel põhinevat poliitilist debatti," sõnas Kons.

"Muret tekitav on see, et antud algatuse autorid justkui vähe tähtsustavad maailmavaate olulisust," leidis ta.

Samuti on Konsi jaoks arusaamatu, mis on algatuse järgmised sammud. "Vaadates täna avaldusele allakirjutanute nimesid on mul raske uskuda, et mitmed neist sooviksid oma ambitsioonika ja lähiaastatel väljakutseterohke karjääri äriorganisatsioonides vahetada igapäevase poliitiku elukutse vastu," ütles Kons.

Kons poliitilises liikumises potentsiaalseid esilekerkivaid liidreid. "Võib-olla ongi tegemist sooviga debatti algatada ja tuua avalikkuse ette üks selline think tanki (mõttekoda - toim.) laadne organisatsioon. Kui on siiski eesmärk algatada uue erakonna loomine, siis järgmiste valimisteni on aega ju loetud kuud ja selgelt peaksid esile astuma liidrid, kes sooviksid mitte ainult sõnumit kanda, vaid ka esitlema ennast kui poliitiliste otsuste ja valikute tegijat, kes on valmis minema parlamenti ja valitsusse. Neid inimesi hetkel näha ei ole," arutles Kons.

Konsi sõnul on selles avalduses positiivne see, et kutsutakse üles debatile ja tõstatatakse mitu olulist teemat, mis vajavad lähiahal poliitilisi otsuseid. "Kindlasti on positiivne ka see, et üritatakse tuua poliitilise debati juurde uue põlvkonna inimesi ja inimesi, kes on ennast teostanud mõnes muus sektoris ja ei ole seni avalikus elus nii palju kaasa rääkinud," lausus ta.

Viis erinevatel elualadel tegutsevat inimest, kelle seas on Kristina Kallas ja Priit Alamäe, avaldasid kümme kuud enne riigikogu valimisi uue poliitilise liikumise käivitamist tähistava manifesti.

Liikumise algatajad kasutavad nime "Eesti 200" ja ei välista erakonnaks muutumist ning riigikogu valimistel osalemist.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: