Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomi hinnangul soovib Reformierakond teda kodakondsusteemaga kimbutada

Keskerakonda kuuluv Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom kahtlustab, et Reformierakonna poolt 9. mail algatatud kodakondsusseaduse muudatused on suunatud tema vastu.

Reformierakonna eelnõu näeb muuhulgas ette võimaluse võtta inimeselt ära eriliste teenete eest antud Eesti kodakondsus, kui tema käitumine Eesti riigi suhtes on muutunud sellele staatusele kohatuks.

"Arvata, et see eelnõu ainult minu pärast tehti, oleks mania grandiosa, kuid mõneti see puudutab ka mind. Kui lähtume seisukohast, et Yana Toom on ainus takistus Eestile sobiva meelsuse eest kuldmedali võitmiseks, siis selles on oma loogika," ütles Toom ERR-ile.

Yana Toom sai eriliste teenete eest Eesti kodakondsuse 28. detsembril 2005. Korraldusele anda Toomile eriliste teenete eest kodakondsus kirjutas alla tollane peaminister Andrus Ansip, aga selle initsieeris tollane majandusminister Edgar Savisaar. Enne seda oli Toom Venemaa kodanik.

Eelnõu kohaselt võib valitsus võtta eriliste teenete eest saadud Eesti kodakondsuse isikult ära, kui ta ei järgi Eesti põhiseaduslikku korda või Eesti õigusakte või ei austa Eesti põhiseaduslikke väärtusi ja printsiipe, vabadusel, õiglusel ja õigusel tuginevat riiki ning Eesti ühiskonna korraldust, eesti keelt ja kultuuri.

ERR-i küsimusele, kas võib nii tõlgedada, et eelnõu algatati eriteenete eest kodakondsuse saanud Yana Toomi pärast, vastas riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi napisõnaliselt: "Nii saab. Aga konkreetset juhtumit eelnõu ei lahenda."

Toom ütles, et eelnõu algatamise on lihtsalt osa Reformierakonna valimiskampaaniast.

"Samas pole juriidilist definitsiooni kohatu käitumise kohta olemas," lisas Toom, keda oponenid on süüdistanud kremlimeelsuses.

Ka peaminister Jüri Ratas (KE) peab eelnõud poliitiliseks mänguks.

"See, et kodakondsus ära võtta Eesti kodanikul, on ka täna olemas kodakondsusseaduse alusel ja seda saab rakendada. See on väga selgelt poliitiline samm, poliitiline käik ja minu meelest see mitte ei ehita Eesti sidusust või ühtsust, vaid seda lõhub," ütles Ratas "Aktuaalsele kaamerale".

Kodakondsusseaduse paragrahv 28 sätestab, et kelleltki ei tohi veendumuste pärast võtta Eesti kodakondsust.

Yana Toomile kodakondsuse andmise korraldus Autor: Riigi Teataja

 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: