Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaja Kallas: kodakondsuseelnõuga 9. mail välja tulek oli juhuslik

Kaja Kallas
Kaja Kallas Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Kaja Kallase väitel ei olnud Reformierakonna poolt väljakäidud kodakondsuseelnõu kantud poliitilisest kaalutlusest Keskerakonnale nn vene-kaardiga vastanduda ning eelnõu esitamine just 9. mail oli tema sõnul juhuslik asjade kokkulangemine.

ERR-i küsimusele, kas eelnõu väljakäimine 9. mail oli teadlik kuupäeva valik, soovitas Reformierakonna uus esimees Kaja Kallas pöörduda erakonna fraktsiooni poole.

"Küsige fraktsioonist, aga ma arvan, et see oli juhuslik," sõnas Kallas. "Kindlasti ei olnud asja eesmärk vastanduda Keskerakonnale."

Kallase sõnul osales ta ise esmaspäeval Reformierakonna fraktsiooni koosolekul ja siis arutati ainult eelnõu positiivset poolt ehk välis-eestlastele topeltkodakondsuse lubamist.

"Seaduseelnõu eesmärk on anda võimalus välis-eestlastele, et neilt ei võetaks kodakondsust ära. Sünnijärgset kodakondsust. Et nad võiksid olla topeltkodakondsed, kui neil on mõne teise riigi kodakondsus. See on positiivne eelnõu, et mitte kelleltki ei võetaks midagi ära."

Reformierakonna eelnõu kritiseeris Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas.

"Mul on sügavalt kahju, et Reformierakond on koos esimehevahetusega taganenud ka oma lubadusest hoiduda rahvuspõhisest vastandumisest. Samas olen kindel, et Eestimaa inimesed ei toeta ühiskonda lõhestavat poliitikat ning meie kogukondi vastandavat valimiskampaaniat," märkis Ratas.

Reformierakonna fraktsioon esitas 9. mail riigikogule kodakondsuse seaduse muutmise eelnõu, millega vabastatakse sünnijärgsed Eesti kodanikud survest loobuda Eesti kodakondsusest, kui neil on omandatud kas Euroopa Liidu või Euroopa Majanduspiirkonna riigi, USA, Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa või Šveitsi kodakondsus.

Eelnõu näeb ette ka võimaluse võtta inimeselt ära eriliste teenete eest antud Eesti kodakondsus, kui tema käitumine Eesti Vabariigi suhtes on muutunud sellele staatusele kohatuks. Eriliste teenete eest Andrus Ansipilt Eesti kodakondsuse saanud Yana Toom tõlgendas seda enda vastase rünnakuna.

ERR-i küsimusele, kas eelnõu algatati eriteenete eest kodakondsuse saanud Yana Toomi pärast, vastas riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi neljapäeval napisõnaliselt: "Nii saab. Aga konkreetset juhtumit eelnõu ei lahenda."

Kodakondsusseaduse paragrahv 28 sätestab, et kelleltki ei tohi veendumuste pärast võtta Eesti kodakondsust.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: