Valga aukodanikuks sai teenekas günekoloog

Valga vallavolikogu valis üksmeelselt linna aukodanikuks nii Eestis kui ka Lätis 46 aastat günekoloogina töötanud Erika Kaša. Sellega soovib omavalitsus veel kord tunnustada 1. juulist suletava Valga haigla sünnitusosakonna head tööd ja kinnitada poliitikutele, et lahmiv kriitika maakonnahaiglate pihta pole põhjendatud.

Valga värske aukodanik Erika Kaša elab aga üle juba teise piiriäärse sünnitusosakonna sulgemist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sellist südamlikkust, millega naistearst Erika Kašat Valga Jaani kirikus aukodanikuks saamise puhul mõlemalt poolt piiri õnnitlema ja tänama tuldi, näeb harva. Tema kokku 46 aastat Lätis Valka ja hiljem Valga haiglas tõestavad, kui keerulisi ja kiireid olukordi maakonnahaigla naistearstil lahendada tuleb. Pisikeste ilma aitamine on vaid osa günekoloogi tööst.

"Miks maanaine sünnitusvalude või läinud vetega peaks veel autosse istuma ja kaugele sõitma? Probleem on ka, kuidas ta tagasi saab. Võib-olla ka mees pole kodus ja kuhu teised lapsed jäävad? Tartu ja Valga vahe on ikka väga pikk. Kahju on," nentis Kaša.

Valga vallavolikogu on võtnud vastu Valga haigla sünnitusosakonna tööd toetava avalduse. Aukodaniku valimine on sisuliselt teine toetusavaldus.

"Vaieldamatult on see toetusavaldus doktor Erika Kašale. Kuid kaudselt võib mõelda ka nii, et me tunnustame oma sünnitusosakonna töötajate tööd ja väga loodame, väga loodame - meil on aega veel 1. juulini -, et teha õiged otsused ja toetada sünnitusosakonna jätkusuutlikku üleminekut uuele tööstiilile järgneval aastal," selgitas Valga vallavolikogu esimees ja naistearst Külliki Siilak.

Kaša kinnitas, et sünnitusvõimaluse lõpetamise muster nii Lätis kui ka nüüd Eesti piirilinnas on sama. Lätlased vuravad Valmierasse ja eestlased Tartusse, kummagi riigi poliitikud pole tahtnud aastaid kokku leppida, kuidas ühiselt kasutada Valga haigla võimalusi.

"Väikeses haiglas on nii, et kui naine tuleb sünnitama, siis ämmaemandale lisaks vaatab teda ka arst. Meil pole nii, et arst ootab, kuni teda kutsutakse," rääkis Kaša.

"Temaga on väga hea koos töötada. Ta on väga rahulik, tasakaalukas, mõistev," iseloomustas värsket aukodanikku Valga haigla lastearst Margot Linder.

Kogenud arst plaanib jääda pensionile. Aga noored?

"Noored tuleksid tööle ja tahaksid tulla. Aga noored nõuavad palju raha," lausus Valga haigla naistearst Ena Volmer.

Elu on aga keerulisem kui Exceli tabel. Üks ema tänas alles mõne päeva eest õnne, et Valga haigla ja sealsed arstid veel olemas on.

"Jooksid minutid või isegi sekundid, et päästa mu pisikese elu. Platsenta eraldus ja laps jäi hapnikuta. Kui mind oleks hakatud Tartusse viima, oleksin kindlasti oma lapse kaotanud. Nii et enne, kui panete meie osakonna kinni, mõelge, kas seda ikka on mõtet teha," rääkis Marina Jallai.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: