Ratas: peaminister ei saa lüüa rusikaga lauale, et sünnitusosakond peab jääma

{{1522753560000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Jüri Ratase sõnul toetab ta Põlva ja Valga haigla sünnitusosakondade jätkamist, kuid ta ei saa peaministrina seda nõuda.

"Kui te küsite, miks peaminister ei löö rusikat lauale, et sünnitusosakonnad sinna, autoregistriosakond tänna ja Omniva kolmandasse kohta? See ei käi Eesti riigis nii! Selle otsuse peavad tegema Põlva ja Valga haigla nõukogud, kus mõlema enamusosalus on Tartu Ülikooli kliinikumil," sõnas Ratas Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister".

Ratase sõnul mõistab ta kohalike toetust Põlva ja Valga haigla sünnitusosakondade jätkamisele, kuid otsuseid tehes tuleb lähtuda esmajoones sünnitajate ja sündivate laste elust ja tervisest.

"Et sünnitamine ei oleks ohuks ei emale ega ilmakodanikule. Jah, mulle see ei meeldi, et me sünnitusosakondi sulgeme. Aga ma tõstan oma arvamuses emotsionaalsest osast ette turvalisuse argumendi. Klientide elu ja tervis on kõige olulisemad."

Ratase sõnul tuleb arvestada ka seda, et kui oluline faktor on sünnitusel aeg, inimeste kvalifikatsioon ja suutlikkus teatud positsioone dubleerida.

"Ehk kui haiglas on üks ämmaemand tööl, aga kaks sünnitust samal hetkel, võib see olla suur probleem. Ehk arvestada tuleb sellega, kas haiglas on piisavalt arste, kogemust, tausta ja kõrvalosakondi kui sünnitusel midagi rasket juhtub. Kas abi saab sealt samast või 50 kilomeetri kauguselt."

Ratase sõnul oli eelmisel aastal Põlvas sünde 235, Valgas 155, kuid arstide hinnangul peaks olema haiglas kvaliteetse toe tagamiseks sünde aastas minimaalselt 400.

"Aktuaalne kaamera" käis Ratasega kaasas Valga haiglas, kus ta kohtus haigla nõukogu liikmetega.

Kui esmaspäeval ootasid pool tundi hilinenud Jevgeni Ossinovskit Valga haiglas kõik osapooled, siis teisipäeval oli aga Ratase saabudes saal pooltühi, sest suurem osa Valga haigla nõukogu liikmeist eesotsas Tartu ülikooli kliinikumi esindajatega ja ka haigekassa juhid ei saabunud peaministri kutsel Valka koos temaga lahendusvõimalusi arutama. Haiglat esindas juhataja Marek Seer.

Ratas loodab, et kõik nõukogu liikmed on kohal vähemalt Põlva haiglat külastades.

Toimetaja: Urmet Kook, Ragnar Kond, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: