Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia plaanib romade rahvaloendust ja illegaalid riigist välja saata

Itaalia siseminister Matteo Salvini.
Itaalia siseminister Matteo Salvini. Autor/allikas: Marco Alpozzi/LaPresse/Scanpix

Itaalia uus valitsus plaanib romade kogukonnas viia läbi rahvaloenduse, mille eesmärk on saata riigist välja kõik, kes on seal ebaseaduslikult, ütles siseminister Matteo Salvini esmaspäeval.

Paremäärmusluses süüdistatava Liiga juht Salvini ütles telekanalile Telelombardia, et tema ministeerium analüüsib romade küsimust ja tahab näha, kes ja kui palju neid riigis on, vahendas Reuters.

Itaalias elab kümneid tuhandeid romasid, kellest paljud elavad suuremate linnade külje all räpastes agulites.

"Kahjuks me peame alles hoidma Itaalia kodanikest romad, sest me ei saa neid välja saata," märkis Salvini.

Samas on ebaselge, kuidas siseminister Salvini seda protsessi täpsemalt läbi viia kavatseb. Kas või näiteks see küsimus, mis saab nendest romadest, kes on mõne teise EL-i liikmesriigi kodanikud ja viibivad praeguse seisuga Itaalias seaduslikult. Salvini on varem valimiskampaania ajal lubanud riigist välja saata ka umbes pool miljonit üle Vahemere saabunud migranti, ka selle ülesande praktiline teostamine tõotab tulla keeruline.

Salvini kommentaarid - eelkõige tema tõdemus, et "kahjuks" saavad Itaalia kodanikest romad riiki jääda - tõid kohe kaasa kriitikalaine. Vasaktsentristlik Demokraatlik Partei (PD) ütles, et Salvini üleskutse meenutab etnilist puhastamist.

Vähemuste õiguste eest võitleva heategevusorganisatsiooni Everyone Group esindaja Roberto Malini võrdles Salvini teadet natsipropagandaga.

"Need sõnad ja üleskutse mustlaste registreerimiseks viib meid tagasi natsismi algusaega," ütles ta.

Pressiteates ütles Salvini, et valitsusel ei ole kavas luua romadest eraldi andmebaasi või võtta nende sõrmejälgi, kuid tahab kaitsta romade lapsi, kelle vanemad ei luba neil kohalikesse koolidesse õppima minna.

Ta lisas, et tahab üle vaadata ka selle, kuidas kasutatakse Euroopa Liidu fonde, mille eesmärk on aidata väiksemaid kogukondi.

Salvini tekitas eelmisel nädalal Euroopas pahameeletormi, kui ei lubanud heategevusorganisatsiooni laeval, millel oli üle 600 migrandi, Itaalias silduda. Lõpuks lubas Hispaania laeva oma sadamasse.

Salvini ütles, et Itaalia ei võta edaspidi enam automaatselt vastu paadipõgenikke.

Facebook blokeeris 2015. aastal Salvini sõna "mustlased" kasutamise eest

2015. aastal väitis Salvini, et sotsiaalmeediavõrgustik Facebook blokeeris ajutiselt tema konto sõna "mustlased" kasutamise eest, vahendas The Local.

Salvini sõnul blokeeriti tema isiklik Facebooki-konto 24 tunniks pärast seda, kui ta kasutas sõna "mustlased".

Salvini nimetas Twitteri-postituses Facebooki sammu absurdseks.

Salvini sattus tol ajal kriitika alla, kui kirjutas Facebookis, et kui tal oleks võimalus, siis ta "teeks romade laagrid maatasa".

Salvini ütles toona rahvusvahelisel romade päeval, et 40 000 etnilist romat, kes elavad valitsuse rajatud laagrites, peaksid endale üürima või ostma kodu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: