Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump ähvardab kehtestada EL-i autodele 20-protsendilise imporditolli

Foto: Mike Blake/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump ähvardas reedel kehtestada kõikidele Euroopa Liidust USA-sse tulevatele autodele 20-protsendilise imporditolli, kui EL ei asu tühistama USA-le kehtestatud kaubanduspiiranguid.

"Arvestades tariife ja kaubandustõkkeid, mille Euroopa Liit kaua aega tagasi kehtestas USA-le ning selle suurepärastele firmadele ja töölistele, siis kui neid tõkkeid peatselt ei lõhuta ja eemaldata, siis kehtestame 20-protsendilise tariifi kõikidele nende autodele, mis USA-sse tulevad. Ehitage neid siin," teatas Trump Twitteris.

Jõustusid EL-i tollimaksud USA-le

Euroopa Liidu liidrid kiitsid eelmisel nädalal üksmeelselt heaks tollimaksud, millega vastatakse Trumpi kehtestatud terase ja alumiiniumi imporditollidele.

Reedel jõustunud vastumeetmed puudutavad 2,8 miljardi euro väärtuses USA importkaupu ning hiljem kehtestakse imporditollid veel 3,6 miljardi euro väärtuses USA kaupadele - seda kas kolme aasta pärast või kui Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO) otsustab vaidluses Euroopa Liidu kasuks.

Euroopa Liidu vastus näeb ette 25-protsendilist imporditolli lisaks terasele veel muuhulgas näiteks mitmetele toidukaupadele nagu riis, apelsinimahl ja jõhvikad ning tubakale ja burboonile. Samuti kehtestakse imporditollid teksariidele, mootorratastele ning erinevatele elektriseadmetele.

"Kaubandus, millesse meie usume on rajatud reeglitele, usaldusele ja kindlale koostööle. USA otsus kehtestada Euroopale tariifid läheb sellega vastuollu. Tegelikult läheb see vastuollu kogu loogika ja ajalooga. Meie vastus peab olema selge ja kaalutletud. Me teeme, mida vaja, et olukorda tasakaalustada ja ennast kaitsta ning loome samal ajal uusi partnersuhteid samameelsete ettevõtetega. See on loogiline samm meile ja meie majandusele," rääkis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Teiste seas on otsustanud USA tolli-maksudele vastata Kanada, Mehhiko ja Lõuna-Korea, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Märtsis kiitis Ühendriikide president Donald Trump heaks 25-protsendilised imporditollid terasele ja 10-protsendilise alumiiniumile, tehes mai lõpuni ajutise erandi mõnedele USA liitlastele, nende seas Mehhiko, Kanada ja Euroopa Liit. Juunist otsustati aga erandit mitte enam pikendada.

USA tollid puudutavad 6,4 miljardi euro väärtuses Euroopa terase- ja alumiiniumieksporti USA-sse.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: