Poola senat kiitis heaks ülemkohtu reformi seaduse
Poola senat kiitis kolmapäeval heaks vastuolulise seaduse ülemkohtu reformimisest, mis kriitikute sõnul seab kohtusüsteemi valitsuse kontrolli alla ja on oht riigi demokraatiale.
Muudatused, mis võeti vastu häältega 60-30, võimaldavad lihtsamalt välja vahetada ka ülemkohtu juhi Malgorzata Gersdorfi, kes keeldus varem sel kuul tagasi astumast.
Ajal, mil senaatorid seadust arutasid, korraldasid sajad inimesed Varssavis senati hoone ees meeleavalduse, kutsudes muudatusi mitte vastu võtma.
Seadus, mille parlamendi alamkoda on juba heaks kiitnud, on osa valitsuse kavandatud vastuoluliselt kohtusüsteemi reformist, mille eesmärk on vahetada välja suur hulk kohtunikke, kuni ülemkohtuni välja.
Liberaalse Kodanikeplatvormi (PO) senaator Aleksander Pociej nimetas seadust rünnakuks kohtusüsteemi vastu.
Poola opositsioon, demokraatia järelevalve institutsioonid ja Euroopa Liit on hoiatanud, et muudatused õõnestavad kohtunikkonna sõltumatust, õigusriiki ja demokraatiat.
Seadus vajab jõustumiseks ka president Andrzej Duda allkirja.
EL-i kohus: Poola õigussüsteemi puudused mõjutavad väljaandmist
Euroopa Liidu liikmesriigid võivad Varssavi väljaandmistaotlusi menetledes hakata arvesse võtma Poola õigusriigi puudusi ja nende alusel keelduda väljaandmisest, ütles Euroopa Kohus kolmapäeval.
EL-i kõrgeim kohus ütles, et Euroopa Komisjoni ja Varssavi õiguslahingud Poola hiljutiste kohtureformide pärast võivad osutuda "eriti asjakohaseks", kui otsustatakse kellegi väljaandmise üle.
Üks möödunud aastal Iirimaal kinni peetud Poola kodanik keeldus end andmast Poola võimude kätte, väites, et tal ei ole seal oodata õiglast kohtumõistmist.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS